eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

PRIESKUM Ako hospodária naše domácnosti? Šetriť dokážu aj nezamestnaní!

Viac než dve tretiny (69 %) slovenských domácností myslí na nečakané výdavky či horšiu ekonomickú situáciu a sporia. Prieskum, ktorý bol vypracovaný pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK) ukazuje, že takmer každá siedma (15 %) domácnosť vystačí s úsporami dlhšie než jeden rok.

Porovnanie s podobným prieskumom z roku 2018 ukazuje, že v roku 2020 malo viac slovenských domácností úspory vyššie, než je ich mesačný príjem.

Je viac domácností s úsporami do výšky mesačného príjmu

Do výšky trojmesačného príjmu má úspory 29 % (21 % v roku 2018), každá šiesta domácnosť má úspory do výšky trojmesačného až šesťmesačného príjmu (17 % vlani, 15 % v roku 2018). Zároveň však pribudlo aj domácností s úsporami len do výšky mesačného príjmu (26 % v minulom roku, 12 % v roku 2018).

Ľudia bez úspor by mali obmedziť náklady

“Rast počtu slovenských domácností, ktoré majú úspory len do výšky mesačného príjmu, môže z hľadiska nielen nečakaných, ale aj pravidelných výdavkov viesť k problematickej finančnej situácii. Ľudia bez úspor alebo s úsporami do výšky mesačného príjmu by mali obmedziť náklady a premýšľať nad tým, ako zohnať ďalší zdroj príjmov, či ako rozložiť záväzky na dlhšie časové obdobie,” zhodnotila generálna riaditeľka KRUK Jaroslava Palendalová.

Úspory na najdlhšie obdobie majú IT pracovníci

Prieskum ukázal, že pravidelne si určitú finančnú sumu ukladá 85 % študentov. Úspory má tiež 75 % zamestnancov so zmluvou na dobu neurčitú a šetriť dokáže aj 36 % nezamestnaných respondentov. “Najčastejšie sporia ľudia pracujúci v oblasti finančných služieb a pracovníci z verejného sektora. Úspory na najdlhšie obdobie majú IT pracovníci, až 41 % si s úsporami vystačí na viac než jeden rok (z toho viac než 12 % dokonca na dlhšie než 3 roky). Okrem študentov a zamestnancov majú úspory aj viac než tri pätiny slovenských penzistov,” dodáva Palendalová.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.