eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Pri týchto liekoch sa ľudia obávajú najväčšej závislosti: Patríte medzi nich?

Viacerí pacienti, ktorí musia pravidelne užívať lieky, sa obávajú liekovej závislosti. Štvrtina z nich vie o tom, že si v lekárni zakúpila alebo mala lekárom predpísaný liek, ktorý by mohol viesť k vzniku závislosti. Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR učí verejnosť o potrebe správneho a bezpečného užívania liekov.

Riziko vnímajú ľudia predovšetkým pri liekoch viazaných na lekársky predpis, a to v 42 percentách. Tretina Slovákov si myslí, že k závislosti môže viesť aj užívanie voľnopredajných liekov, 13 percent z nich vníma toto riziko dokonca pri výživových doplnkoch. Prieskum spoločnosti 2muse sa v decembri minulého roka realizoval na vzorke 1 004 respondentov.

Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že pacienti vidia najväčšie riziko vzniku liekovej závislosti v dlhodobom (73 percent), ako aj v častom a neprimeranom užívaní liekov (68 percent). Podľa 41 percent Slovákov môže byť riziko vyššie, ak pacient užije liek na predpis bez porady s lekárom alebo lekárnikom, a podľa 33 percent, ak takto na vlastnú päsť užije voľnopredajný liek. Až 37 percent vidí problém v nedodržaní liečebného režimu, teda ak si pacient svojvoľne mení napríklad dávkovanie či časové intervaly medzi jednotlivými dávkami lieku.

Pacienti sa pri predpisovaní lieku v ambulancii či pri výdaji lieku v lekárni spoliehajú najmä na lekára a lekárnika. „Z praxe vieme, že informovanosť pacientov nie je vždy dostatočná, pričom problém môže byť na oboch stranách,“ povedala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Pacientov sa asociácia snaží naučiť, že je dôležité nechať si informácie o svojej liečbe vysvetliť tak, aby im porozumeli. Lévyová zdôraznila, že je predovšetkým v ich záujme, aby neostali len pasívnymi prijímateľmi liečby.

Dodala, že pred začatím liečby je dôležité pozorne čítať aj príbalový leták, prípadné nejasnosti konzultovať s odborníkom a svojvoľne si nemeniť, neprerušiť ani neukončiť liečbu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pri týchto liekoch sa ľudia obávajú najväčšej závislosti: Patríte medzi nich?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti