eReport.sk
Igor Matovič s manželkou Pavlínou, foto: tasr

EXKLUZÍVNE Rozhorčená Pavlínka Matovičová: Otvorene prehovorila o spore o dom!

Tak dlho sa na bývanie v dome tešil. Dnes, zdá sa, prináša premiérovi jeho nehnuteľnosť nemalé starosti. Vo výpise z katastra nehnuteľností totiž svieti pri rodinnom doma nášho premiéra plomba. Tá sa zväčša uvádza pri rozvodoch, alebo pri predaji. Pavlína Matovičová vysvetľuje, čo je za tým.

Výstavba rodinného domu v Trnave neprebiehala bez problémov. Igor Matovič (47) s manželkou Pavlínkou (44) stavali svoje rodinné sídlo takmer šesť rokov. Pred štyrmi mesiacmi sa im ho podarilo skolaudovať. Premiér sa v júli minulého roku, počas jeho odvolávania v národnej rade priznal, že pri realizácii vily porušil zákon. Žil v ňom keď ešte nemal kolaudačné rozhodnutie. „Áno, moju rodinu som plus-mínus v čase volieb nasťahoval do nášho domu, ktorý nie je skolaudovaný. Tým porušujem zákon. Tu verejne sa priznávam a nech sa páči, vystavujem sa médiám, verejnému lynču,“ povedal líder OĽANO v pléne pri rokovaní o návrhu na jeho odvolanie z funkcie. Dodal, že spraví nápravu.

Problém s plombou

Dnes už majú Matovičovci v rukách papiere, ale problémom, zdá sa, nie je koniec. Červeným písmom stojí v katastri – plomba vyznačená na základe typu Z. Dom je písaný na premiérovu manželku Pavlínu Matovičovú, s ktorou má politik zrušené bezpodielovú spoluvlastníctvo. Tá sa sťažuje, že má problémy s úradníčkami.

O čo ide?

Existujú dva typy plomby pri transakciách s nehnuteľnosťami. Signalizujú určitú právnu závadu týkajúcu sa predmetnej nehnuteľnosti. Slúži ako ochrana či prevencia, aby sa s danou nehnuteľnosťou nemohlo ďalej nakladať, vykonať zmenu vlastníctva. Existuje typ V a Z. Práve Z má uvedené na výpise z katastra Pavlína Matovičová. Tento typ plomby na liste vlastníctva signalizuje, že prebieha ohľadom vlastníckych práv nejaká zmena, respektíve, že nejaká listina čaká na zápis.

Táto plomba sa najčastejšie používa pri zápise záložného práva zo strany banky alebo inej inštitúcie, prípadne pri nedoriešených vlastníckych právach a súdnych sporoch, ktoré sa vlastníkov a danej nehnuteľnosti týkajú. Taktiež sa používa pri zmenách vlastníckych pomerov pri dedičských či rozvodových konaniach. Katastrálny úrad ju vyznačuje takisto v deň doručenia príslušných dokumentov. Na takéto zmeny má katastrálny úrad až šesťdesiat dní. Matovičova manželka rozvod ako jeden z dôvodov zápisu razantne poprela.

Pavlína vysvetľuje…

Pavlína Matovičová pre eReport opísala, s čím v tomto prípade bojuje. V hre je podľa nej záhrada: „Neviem, pozerala som to. Je to na záhradu, dáva to kataster, aspoň si myslím. Lebo tiež som mala plombu na jednu nehnuteľnosť a keď som to zisťovala, bolo to ešte pred dvomi rokmi a to bolo, že mi chceli dať vecné bremeno bez môjho vedomia. To sú také zákony, že človek ani nevie kedy, čo a ako sa stane, keď si to niekto neodkontroluje,“ posťažovala si na zmätočné papierovačky pani premiérova.

„Čo sa týka nášho domu, skolaudovaný ho máme. Osobne si myslím, dala som žiadosť na popisné číslo, aby som mohla mať konečne trvalé bydlisko a ďalšie veci s tým spojené, a to je v riešení. Vôbec netuším. Nepredávam ho, lebo aj to som už počula. Tá plomba je od konca minulého roka,“ vysvetľuje.

Napálila ju úradníčka

Ozrejmila nám, čo ju teraz v tejto prekérnej situácii čaká: „Môj postup je, že musím čakať. Napríklad kataster, keď som kupovala túto nehnuteľnosť, tak podľa zákona malo dôjsť, keď sa všetky papiere odovzdali k prepisu majiteľa, do tridsiatich dní od zápisu. Nestalo sa. Volala som na kataster, že čo sa deje. Všetko som tam mala a tá pani sa ma pýtala aký mám problém. Podľa zákona je tridsať dní a ona mi povedala, veď máme šesťdesiat,“ ponosovala sa na zamestnankyňu úradu. „Pýtam sa jej ako, že šesťdesiat? Váš interný predpis je nad zákon, ktorý platí na celom Slovensku?“ rozhorčila sa nad systémom-nesystémom.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EXKLUZÍVNE Rozhorčená Pavlínka Matovičová: Otvorene prehovorila o spore o dom!

8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti