eReport.sk
Matovič
foto: tasr

Čo spája Matovičovu Pavlínku so šéfom firmy, ktorá dodá testy za milióny?

Ďalšia náhoda! Okrem toho, že do školy biznismena, ktorý ryžuje na štátnom obchode s testami, chodia ratolesti premiéra Igora Matoviča, je tu ďalšia zaujímavá zhoda okolností. Premiéra so súkromnou školou nespájajú len jeho dcéry, ale aj manželka. Tá je podľa oficiálnych dokumentov školy niekoľko rokov vedená ako členka manažmentu školy.

Ak, by prešlo celoplošné testovanie Slovenska, využili by sa antigénové testy dodané tromi firmami. Jednou z nich je aj Eurolab Lambda, ktorej väčšinovým majiteľom je Peter Krajčovič. Jeho firma by tak dodala desať miliónov testov a zarobila na obrom biznise takmer 40 miliónov eur bez DPH. Zdá sa ale, že trnavská firma nie je jediným Krajčovičovým predmetom podnikania. Ako konateľ, má pod palcom aj súkromnú základnú školu Besst. Práve tú, zhodou náhod, navštevujú dcéry Rebeka a Klára Matovičové. Tu prepojenia rodáka z Trnavy a šéfa vládneho kabinetu na školu nekončia. Podľa oficiálnych zdrojov mala svoje miesto v manažmente školy aj premiérova Pavlínka.

Pavlína Matovičová: Členka Rady

Miestečko vo vedení? Vrchné poschodia vedenia Besstu sú podľa ich webu štrukturalizované do viacerých orgánov. Okrem hlavných šéfov ako riaditeľky a jej zástupkyne, škola disponuje napríklad školskou radou alebo Radou rodičov. Práve v poslednom menovanom orgáne je podľa oficiálnych dokumentov školy v minulých rokoch vedená  ako členka Pavlína Matovičová. Vedenie školy spolu aj s rodičovskou radou je označené „managementom“ školy.

Premiérova manželka je ako členka rady rodičov vedená v hodnotiacej správe základnej školy v školských rokoch 2015/2016, 2016/2017 a 2018/2019. Kde v zázname je uvedená už len, ako „p. Matovičová“. Oficiálne záznamy Besstu citujú aj zákon o štátnej správe, podľa ktorého je Rada rodičov samosprávnym orgánom školy, ktorý zasadá dvakrát ročne. Je teda viac než kuriózne, že nežná polovička premiéra sedela v „managemente“ školy podnikateľa, ktorému práve vláda Matovičovho kabinetu odklepla miliónový kšeft. EReport.sk adresoval otázky škole Besst či Matovičová v Rade rodičov sedí aj naďalej, no do uzávierky článku neodpovedali. Na tému nereagovalo ani tlačové oddelenie vlády.

Nešťastná investícia

Problémová Pavlínka? O Matovičovej manželke sa pritom písalo vo veľkom len nedávno. Práve jej podnikateľské aktivity vyvolali otázniky, keď sa jej mali vrátiť zmenky investované do skupiny Arca Investments. Práve tá je v súčasnosti  v konkurze a podľa týždenníku Plus 7 Dní sa Pavlíne mali prednostne vrátiť do vrecka investície v hodnote desať miliónov eur. Polemiku vyvolala aj Matovičova komunikácia ohľadom kauzy, o ktorej spočiatku niekoľko dní mlčal. Na Arcu, ako právnickú osobu sa rozhodol Smer podať trestné oznámenie.

Miliónový biznis

Správa štátnych hmotných rezerv uzavrela zmluvu na dodanie skríningových testov na diagnostiku nového koronavírusu s tromi firmami. Spoločnosti by si tak mali za megadodávku 13 miliónov testov dokopy pripísať na účet 52,3 milióna eur.

Jednou z trojice firiem je aj Eurolab Lambda a.s. Petra Krajčoviča, ktorý je konateľom aj trnavskej súkromnej školy Besst. Práve Eurolabu odklepli dodanie najväčšieho množstva testov, a to desať miliónov kusov. Správa štátnych hmotných rezerv za ne tak zacvaká 39,5 milióna eur bez DPH.

Zdroj: tasr, internet


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo spája Matovičovu Pavlínku so šéfom firmy, ktorá dodá testy za milióny?

KOMENTOVALI STE: