eReport.sk
Dvojica Robert Fico a Peter Pellegrini by podľa doterajších prieskumov novú vládu nepostavila. Kto sa k nim pridá? Foto: tasr

Predvolebný prieskum, ktorý to celé ešte viac zamotal. Nová vláda by sa zostavovala dosť ťažko

Pri hľadaní istých indícií sa zvykne hovoriť: „Teplo, teplo, teplejšie, teplejšie, horí!“ A Slováci teraz, už iba pár dní pred predčasnými parlamentnými voľbami, hľadajú indície, ktoráže strana či hnutie, alebo koalícia, sa dostane do parlamentu a prípadne bude aj zostavovať vládu. Tými indíciami sú aj prieskumy rozličných agentúr medzi samotnými voličmi.

Smer-SSD aj naďalej neohrozene prvý

Najnovšie robila exkluzívny prieskum pre denník Pravda agentúra Ipsos. Stalo sa tak v termíne od 15. do 19. septembra na vzorke 1026 respondentov. Ako sa napokon ukázalo, aj v tomto prieskume vedie Smer-SSD, pričom do Národnej rady by sa dostalo až osem strán. Smer-SSD by podľa prieskumu získal 20,2 percenta hlasov, druhé Progresívne Slovensko 17,2 a tretí Hlas-SD 13,1 percenta. Za nimi nasleduje Republika s 8,6 percentami a zoskupenie OĽaNO a priatelia, ktorí by získali 8,2 percenta hlasov, takže v parlamente by nechýbali. V Národnej rade by bola aj strana SaS so ziskom 6,1 percenta, SNS s 5,6 a KDH s 5,3 percentami hlasov. Naopak, do parlamentu by sa nedostala Sme rodina, ktorá získala iba 4,2 percenta hlasov, ale ani Aliancia so štyrmi percentami či Demokrati s 3,4 percentami hlasov.

Zdroj: pravda.sk

Smer-SSD by mal teda v Národnej rade 36 poslancov, Progresívne Slovensko 31, Hlas-SD 23, Republika aj OĽaNO a priatelia po 15, SaS 11, SNS 10 a KDH 9 poslancov. Čo z toho vyplýva? Ak by sme sa doterajších vyjadrení lídrov strán držali striktne, vládu by podľa prieskumu nevedel zostaviť ani Smer-SSD ani PS, ba iba dve koalície by mali viac ako 76 mandátov. Najlepšie by na tom bola štvorkoalícia Smer-SSD, Hlas-SD, Republika a SNS, ktorá by mala 84 mandátov. Spojenie Smeru-SSD, Hlasu-SD, SNS a KDH by malo 78 mandátov. Koalícia Smer-SSD, Hlas-SD a SNS by mala len 69 mandátov. Ak by Hlas-SD v trojkoalícii vystriedala Republika, mali by 61 mandátov.

Related Posts

  1. Prezidentský kandidát Ivan Korčok už začína robiť prezidentskú kampaň. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa nevybral rovno na akademickú pôdu.
  2. Štát nemôže riadiť Hamran
  3. Vďaka patrí i občanom

Progresívne Slovensko by hľadalo koaličných partnerov na zostavenie vlády len veľmi ťažko. Kombinácia PS, SaS a Hlas-SD by mala iba 65 mandátov, a v prípade, že by sa k nim pridalo KDH by mali len 74 poslancov. Ak by sa PS a SaS dokázali dohodnúť s OĽaNO a KDH, mali by spolu tiež málo, iba 66 mandátov. Kocky sú teda vhodené a karty, tie budú rozdávať 30. septembra samotní občania Slovenska. Ako rozhodnú?

Zdroj: pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predvolebný prieskum, ktorý to celé ešte viac zamotal. Nová vláda by sa zostavovala dosť ťažko

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php