eReport.sk
OĽANO prichádza s návrhom
Igor Matovič, vľavo a Eduard Heger, keď boli ešte spojenci. Foto: tasr

Politológ Lenč: Predčasné voľby sú logickým vyústením straty dôvery vlády v parlamente!


Predčasné voľby. Politológ a komentátor verejného diania Jozef Lenč si myslí, že by na Slovensku malo jednoznačne prísť k predčasným voľbám. Vychádza z toho, že vláda stratila dôveru v parlamente a preto je len ťažko predstaviteľné, že by naprieč koaličnými strana a SaS existoval priestor na jej obnovenie.

Predčasné voľby

„Ak vláda stratí dôveru v parlamente, je logické, že v nej neexistuje priestor na jej obnovenie – ak teda celý proces odvolávania nebol len zlou fraškou, ktorou chcela SaS ´spríjemniť´ občanom advent. Ak sa pozrieme na zloženie NR SR, vidíme, že tam nie sú strany, ba ani jednotlivci, ktorí sú ochotní a schopní poskladať inú, novú väčšinu. Áno, v tom prípade sú logickým vyústením takéhoto stavu predčasné voľby. Udržiavanie patu a predlžovanie agónie a situácie, v ktorej ľudia už pochybujú o efektivite demokracie, je nebezpečným hazardom, ktorý ohrozuje našu budúcnosť,“ vyjadril sa Lenč pre denník Pravda.

Zmätočná politika SaS

Hybridná povaha SaS je podľa odborníka chaotická. Strana totižto ako keby nie vždy úplne vedela, či sa chce podieľať na koaličnej, alebo na opozičnej politike. „Je to veľmi zmätočné. Prednostne pre voličov SaS. Táto politika ad hoc riešení a kľučkovania medzi opozičnou a kvázi koaličnou politikou spôsobuje masívnu stratu dôvery v politickú stranu. V prípade SaS sa to prejavuje postupnou stratou podpory voličov,“ myslí si Lenč.

Hra na obnovenie vlády sa naviac SaS pravdepodobne naozaj neoplatí. Takýto postup totižto odmietol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). A bez jeho hlasov žiadna nová 76tka nevznikne: „Boris Kollár obnovenie vlády odmieta. Richard Sulík je neschopný udržať konzistentné stanovisko a predmetnú ponuku už stiahol. A Igor Matovič je natoľko nevyspytateľný, že nemá zmysel, aby sme sa zaoberali zmyslom akéhokoľvek úsilia, ktoré by opätovne spojilo týchto hašterivých „kohútov“ do jednej koalície.“

Nový projekt Dzurindu a Nicholsonovej

Do pozície novej nádeje sa v týchto časoch snažia postaviť expremiér Mikuláš Dzurinda a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Ich zámery sú však veľmi neurčité. Bude predsedom Dzurinda, alebo si to na svoje plecia vezme Ďuriš Nicholsonová? A je vlastne v pláne nejaká nová politická strana? Má s tým niečo spoločné jedna z existujúcich strán ako SPOLU, alebo ODS? A je vlastne vôbec niečo v pláne? To sú otázky, ktoré si občania môžu klásť pri zmienkach o akomsi novom pravicovom projekte, ktorý má zaujať predovšetkým stredopravého voliča. Lenč však v takomto projekte veľký potenciál nevidí a to aj kvôli zmätkom, ktoré jeho možnému vzniku predchádzajú.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nie je korupcia ako korupcia?
  2. Slovensko, vlajka, tvár a oči.
  3. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  4. O mieri zas ani slovo

„Spájanie tzv. demokratických politických strán stredopravého spektra sa s pravidelnosťou črtá už od roku 1997, resp. od vzniku SDKÚ v roku 1999, lenže vždy sa okolo neho hovoria tie isté frázy a poväčšine to dopadne rovnako. Nespoja sa všetci. Vždy sa nájde renegát s vlastnou predstavou a egom. Nakoniec sa nezhodnú a v prípade, že vo voľbách aj uspejú, rozpadnú sa s nimi aj nádeje ich voličov na lepšiu budúcnosť. Aktuálne ´spájanie´ je stále skôr túžbou jednotlivcov s veľkými ambíciami a minimálnym politickým výtlakom. Dzurindov projekt neviditeľný ako Columbova žena. Sieťovanie Lucie Ďuriš Nicholsonovej čaká na výsledky najväčšieho prieskumu najväčšej agentúry a odídenci z OĽaNO. Snažia získať ešte aspoň trochu pozornosti predtým, ako na nich verejnosť s radosťou zabudne,“ uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Lenč: Predčasné voľby sú logickým vyústením straty dôvery vlády v parlamente!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne