eReport.sk
Daniel Lipšic, foto: tasr

Lipšicov úrad opäť porušil základné práva! Nález ústavného súdu dal za pravdu Haščákovi

Lipšicov úrad porušil práva! Úrad špeciálnej prokuratúra (ÚŠP) konal protiprávne. Ústavný súd SR vo svojom náleze rozhodol. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho kolegovia porušili základné právo Jaroslava Haščáka na inú právnu ochranu. Lipšicov úrad je teraz povinný Haščákovi preplatiť trovy konanie vo výške 707 eur.

Lipšicov úrad porušil práva

Haščák pri tom nie je jediný, kto mal v kolúznej väzbe problémy v súvislosti s kontrolou a zadržiavaním korešpondencie. Pri bývalom policajnom prezidentovi Milanovi Lučanskom sa dokonca hovorí o tom, že mu korešpondencia od rodiny nebola doručovaná. Aby ho orgány činné v trestnom konaní protiprávne dostali pod väčší psychický tlak, alebo podobne.

Neodoslané listy

Haščák, ktorý bol v kolúznej väzbe konkrétne od 4. decembra 2020 do 7. januára 2021 sa sťažoval, že listy, ktoré chcel odoslať, boli odoslané oveľa neskôr, ako si želal. Niektoré odovzdali na poštovú prepravu až viac ako dva mesiace po jeho prepustení z väzby. Mimochodom, listy v marci 2021 už ani nemali a nemohli byť podrobené kontrole. Takáto kontrola sa vzťahuje výlučne na obdobie trvania väzby. Kontrola však aj napriek tomu mala prebehnúť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Heger popísal presný mechanizmus
  2. Nie je korupcia ako korupcia?
  3. Slovensko, vlajka, tvár a oči.
  4. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú

„Postup špeciálnej prokuratúry predchádzal vydaniu napadnutého upovedomenia, považuje za ústavne neakceptovateľný, porušujúci jeho právo na inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a podľa čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd. Vydaniu napadnutého upovedomenia totiž predchádzalo nekonanie o žiadosti sťažovateľa o preskúmanie postupu policajta. V relevantnom čase a (nie jeho zavinením), keď jeho obvinenie bolo ešte aktuálne,“ uviedol ústavný súd vo svojom náleze podľa TASR.

Oligarchu obvinili z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Jeho obvinenie súvisiace s kauzou Gorila zrušil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka 31. augusta 2021.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšicov úrad opäť porušil základné práva! Nález ústavného súdu dal za pravdu Haščákovi

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php