eReport.sk
Zuzana Čaputová vypĺňa elektronický formulár sčítania obyvateľov, domov a bytov. Foto: tasr

Predbežné výsledky sčítania Slovákov: Vedie Bratislavský kraj, aktívnejšie sú ženy!

Najviac ľudí sa zatiaľ sčítalo počas prvého dňa, keď sa spustilo sčítanie, teda v pondelok 15. februára. Bolo ich viac ako 600.000. Potvrdila to hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Naopak, najmenej ľudí sa zatiaľ sčítalo vo štvrtok 25. februára. Elektronický formulár vyplnilo vtedy okolo 60.000 ľudí. “K 26. februáru sa sčítalo vyše 2.377.000 obyvateľov Slovenskej republiky. Veríme, že počas víkendu dosiahneme 2,5 milióna sčítaných,” povedala Stauder. Najvyšší podiel sčítaných je v Bratislavskom kraji – 46 percent. Hovorkyňa uviedla, že v sčítaní sú zatiaľ aktívnejšie ženy. Tvoria 54 percent zo všetkých sčítaných osôb.

Ľudia sa pýtajú, či budú potrebovať potvrdenie

Najčastejšie kladené otázky podľa Stauder sa sústreďujú na sčítanie detí, ale aj na to, čo majú ľudia uviesť v rámci kolónky zamestnanie. Ľudia sa zároveň často pýtajú aj či budú potrebovať potvrdenie o sčítaní, keď si ho po vyplnení formulára nestiahli.

Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické. Obyvateľ sa sčíta sám. Môže tak urobiť na webe scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021. Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.

Hrozí pokuta

Povinnosť sčítať sa majú podľa zákona všetci obyvatelia, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na Slovensku obvyklý pobyt. Neplnoleté osoby je povinný sčítať rodič, prípadne zákonný zástupca. Za nesplnenie povinnosti hrozí pokuta.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity