eReport.sk
Alexander Dubček

Pred sto rokmi sa narodil politik a významný štátnik Alexander Dubček. Honosné oslavy sa kvôli pandémii zrušili

Ak by Alexander Dubček ešte žil, bol by silným vodcom a lídrom samostatného Slovenska. Uviedol to v sobotu počas pietnej spomienky pri príležitosti 100. výročia narodenia politika Alexandra Dubčeka v Uhrovci predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška.

Výročie narodenie politika si v jeho rodnej obci pripomenuli v komornom duchu, pri tejto príležitosti obec uviedla do života i knihu o vrcholnom predstaviteľovi Pražskej jari. “Alexander Dubček bol naozaj veľkým človekom. Nemal to jednoduché v období, v ktorom vykonával svoje funkcie. Bol určitým spôsobom tlačený zo všetkých strán. To všetko, čo urobil, si od nás vyžaduje veľkú vďaku,” skonštatoval Baška.


Myslí si, že Dubček i jeho činy sú hodné nasledovania, pretože nevieme, akým spôsobom by sa bez neho vyvíjalo Československo a samotná Slovenská republika. “Je mi ľúto, že tragicky predčasne zahynul. Ak by ešte žil, bol by veľkým a silným vodcom a lídrom samostatného Slovenska,” vyhlásil.


K 100.výročiu narodenia Dubčeka sme mali pripravený honosný a krásny program, vzhľadom na pandemickú situáciu sme ho museli zrušiť. V tichosti si tak spomíname na toto krásne výročie položením vencov. Urobili sme miesto na pódiu, kde sa môžu občania individuálne pokloniť pamiatke nášho rodáka,” povedala starostka Zuzana Máčeková.

Čítajte viac:

  1. Tvár Alexandra Dubčeka na poštovej známke.


V obci súčasne podľa nej uviedli do života knihu Uhrovec a Alexander Dubček, ktorú obec vydala za pomoci viacerých organizácií. Ešte dopoludnia odvysielali v miestnom rozhlase spomienku na Dubčeka. “Teším sa, že si aspoň touto spomienkou a publikáciou pripomíname nášho rodáka,” podotkla Máčeková.

Výročie narodenia Alexandra Dubčeka si pripomenul aj premiér Eduard Heger. “Zapísal sa do slovenských dejín a preslávil vo svete pre svoje reformné úsilie, ale hlavne pre demokratizáciu. Ako vrcholný predstaviteľ Pražskej jari pozdvihol nádej v ľuďoch tým, že otvoril dvere demokratickým princípom,” povedal Heger na adresu Dubčeka. Uviedol viacero príkladov, napríklad zavádzanie slobody tlače, slobody cestovania, rehabilitáciu politických väzňov a podobne. Aj pre snahy zavádzať prvky demokracie do diktatúry vtedajšieho režimu sa podľa Hegera zapísal do slovenských dejín a stal sa známym po celom svete.

tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pred sto rokmi sa narodil politik a významný štátnik Alexander Dubček. Honosné oslavy sa kvôli pandémii zrušili

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti