Zdá sa, že Bitcoin spĺňa definíciu energeticky podporovanej meny, ktorú navrhol slávny americký vynálezca počas obdobia interbellum.
V roku 1921 americký priemyselník Henry Ford navrhol vytvorenie „energetickej meny“, ktorá by mohla tvoriť základ nového menového systému, ktorý ponúka nápadné podobnosti s elektronickým systémom hotovosti peer-to-peer načrtnutým v dokumente o Bitcoine (BTC) Satoshiho Nakamota z roku 2008.
Predná strana New York Tribune z nedele 4. decembra 1921. – Foto: Kongresová knižnica
Bitcoin ako energetická mena
4. decembra 1921 publikoval New York Tribune článok, ktorý načrtol Fordovu víziu nahradenia zlata energetickou menou, o ktorej sa domnieval, že by mohla zlomiť priľnavosť bankových elít k svetovému bohatstvu a ukončiť vojny. Mal v úmysle vybudovať „najväčšiu elektráreň na svete“ a vytvoriť nový menový systém založený na „jednotkách moci“.
Ford, ktorý založil spoločnosť Ford Motor Company v roku 1903, povedal v publikácii:
„V systéme energetických mien by štandardom bolo určité množstvo energie vynaložené na jednu hodinu, ktoré by sa rovnalo jednému doláru.“ Je to jednoducho prípad myslenia a výpočtu inými pojmami, než aké nám stanovila medzinárodná banková skupina, na ktorú sme si už tak zvykli, že si myslíme, že neexistuje iný žiadúci štandard. “
Špecifiká hodnôt mien „budú vypracované, keď sa o tom Kongres bude zaujímať,“ povedal.
Napriek tomu, že Ford nikdy nedokázal presadiť svoju víziu plne podporovanej meny, Bitcoin túto myšlienku zdanlivo potvrdil o storočie neskôr. Od roku 2009 bolo vytvorených viac ako 18,8 milióna BTC prostredníctvom energeticky náročnej ťažby, ktorá vyžaduje, aby počítače riešili stále komplexnejšie matematické problémy. Tento proces ťažby dôkazov o práci vyvolal silnú kritiku, kvôli jeho údajnému vplyvu na životné prostredie, čo je krátkozraké tvrdenie, ktoré ignoruje schopnosť Bitcoinu urýchliť prechod na obnoviteľnú energiu.
Výmena zlata, ukončenie vojen
O vzťahu zlata a vojny Ford vysvetlil:
„Zásadný zlom zlata vo vzťahu k vojne je skutočnosť, že ho možno ovládať.“ Zlomte kontrolu a zastavíte vojnu. “
Niektorý z najhorlivejších podporovateľov Bitcoinu sa domnievajú, že zásady správnych peňazí, kryptomeny by mohli eliminovať vojnu znížením schopnosti štátu financovať konflikty prostredníctvom inflácie. Napriek tomu, že zlatý štandard vládam sťažuje nafúknutie ich meny, „medzinárodní bankári“, ako vysvetlil Ford, ovládali väčšinu ponuky drahých kovov. Tento proces kontroly a akumulácie vzácnych komodít umožnil finančným elitám vytvoriť aktívny trh s peniazmi, ktorému sa počas vojny darilo.
Zvyšky zlatého štandardu opustil v roku 1971 americký prezident Richard Nixon, ktorý uviedol, že jeho vláda dočasne pozastaví konvertibilitu medzi dolármi a zlatom. Takzvaný kvázi zlatý štandard by trval do roku 1973, pričom všetky definície spájajúce dolár so zlatom, boli odstránené do roku 1976.
V skutočnosti však systém zlatého štandardu britská vláda odstránila už 19. septembra 1931 a tak špekulatívne útoky na libru viedli Bank of England k opusteniu zlatého štandardu, zdanlivo iba „dočasne“. Briti z tohto odchodu ťažili. Následne opustili zlatý štandard Austrália a Nový Zéland a neskôr ich nasledovala aj Kanada.
Medzivojnový čiastočne krytý zlatý štandard bol vo svojej podstate nestabilný z dôvodu konfliktu medzi rozširovaním záväzkov voči zahraničným centrálnym bankám a z toho vyplývajúceho zhoršenia pomeru rezerv Bank of England.
Po nástupe do funkcie v marci 1933 americký prezident Franklin D. Roosevelt opustil zlatý štandard.
Od zlatého štandardu ako globálneho menového systém opustili koncom roku 1932 aj Československo, Belgicko, Francúzsko, Holandsko a Švajčiarsko.
Autor: Igor Stanko, CVEU.eu
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pred 100 rokmi Henry Ford navrhol „energetickú menu“, ktorá nahradí zlato