Ešte nedávno niektorí označovali nový variant koronavírusu z južnej Afriky ako nu (čítaj ní). Nakoniec však dostal meno po inom písmene z gréckej abecedy. Prečo?
Odpoveď na svojej stránke Očami farmácie zverejnil farmaceut Marek Kajan. „WHO sa od mája pri označovaní určitých variantov vírusu SARS-CoV-2 riadi gréckou abecedou,“ uviedol odborník s tým, že je tomu tak preto, aby sa ľudia neodvolávali na varianty podľa štátu alebo miesta, kde boli zistené. Tiež chcú zjednodušiť vedecké názvy.
„Mnoho ľudí očakávalo, že agentúra označí najnovší variant nu, keďže sa jednalo o ďalšie písmeno v poradí. WHO však toto písmeno preskočila. A dokonca preskočila aj ďalšie písmeno xi. Dôvodom, prečo preskočili nu je ten, že v angličtine je ľahko zameniteľné s „new“. Xi sa rozhodli preskočiť preto, že sa jedná o bežné priezvisko,“ zdôvodnil Kajan. Ako príklad uviedol čínskeho prezidenta Xi Jinpinga. „Pri pomenovaní variantov, ale aj chorôb sa dbá na to, aby nedošlo k urážaniu akejkoľvek kultúrnej sociálnej národnej regionálnej profesionálnej alebo etnickej skupiny, čím sa minimalizujú zbytočné negatívne vplyvy na národy, ekonomiky a ľudí,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Prečo práve omikron? Nový variant preskočil dve písmená v gréckej abecede!