eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Prečo musí trvať núdzový stav? Krajniak vytiahol čísla: Mame aj 350 “povolávacích rozkazov”!

AKTUALIZOVANÉ – Núdzový stav potrebujeme! Minister Krajniak v tom má jasno a povedal aj prečo. Vymenoval hneď niekoľko dôvodov, vytasil argumenty a hlavne viaceré čísla. Opozíciu však ani zďaleka nepresvedčil. Poslankyňa od Sulíka, ktorá síce rovnako ako minister práce o potrebe núdzového stavu nepochybuje, očakáva od vlády už konečne aj reálne výsledky.

Núdzový stav potrebujeme okrem iného na to, aby sme vedeli pomôcť klientom i zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Vďaka núdzovému stavu môže štát doručiť zadarmo napríklad osobné ochranné pomôcky aj tým zariadeniam, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia, kraje či obce. V diskusii k predĺženiu núdzového stavu to v pléne vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Minister opozičným poslancom pripomenul, že núdzový stav vyhlásila pred rokom vláda Petra Pellegriniho v čase, keď nebol žiaden hospitalizovaný prípad, ani žiadne úmrtie v súvislosti s ochorením COVID-19.

Minister: Môžeme nad rámec bežného stavu pomáhať

“Núdzový stav potrebujeme na to, aby sme vedeli pomôcť 45.000 klientom v zariadeniach sociálnych služieb, viac ako 40.000 zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Aby sme mohli pomôcť 950 subjektom hospodárskej mobilizácie, ktoré sú v našom rezorte,” povedal Krajniak s tým, že ide o subjekty, ktorým môžu nad rámec bežného stavu pomáhať v čase krízy. Doteraz distribuovali podľa neho 15,5 milióna ochranných pomôcok bez ohľadu na zriaďovateľa.

Vďaka núdzovému stavu tiež podľa Krajniaka môžu posielať zariadeniam každých 14 dní 200.000 testov a zariadenia majú garantované dodávky energií. V platnosti majú tiež 350 “povolávacích rozkazov”, ktoré majú umožniť nasadiť na dva týždne kvalifikovaných pracovníkov v zariadeniach, kde sa náhle rozšíri nákaza a zamestnanci musia byť v karanténe.

Tomáš Krajniakovi: Toto sa nedá porovnávať!

Krajniak tiež pripomenul, že od septembra 2020 robia testy každému klientovi zariadení sociálnych služieb. Verí, že aj to je jeden z faktorov, prečo sa Slovensku v zariadeniach v porovnaní s inými krajinami darí dobre. Opozičný poslanec Erik Tomáš (nezaradený) ministrovi pripomenul, že sa nedajú porovnávať priaznivé dôsledky plošného testovania v zariadeniach sociálnych služieb s celoplošným testovaním na území celého Slovenska.

Nezaradený poslanec Erik Tomáš s ministrom Milanom Krajniakom nesúhlasí. – Foto: tasr

V diskusii v pléne k predĺženiu núdzového stavu poslankyňa Jarmila Halgašová (SaS) pripomenula, že treba myslieť nielen na chorých, ale aj na zdravých a pomôcť tým, ktorí sú v zúfalej ekonomickej situácii. “Nechoďme cestou, že len všetko pozatvárame, a len na základe toho by sa mala situácia riešiť. Prestaňme zatvárať oči pred tým, že zatvorením ekonomiky ľudia prichádzajú o prácu aj o prostriedky na plnohodnotné živobytie,” vyhlásila Halgašová.

Jarmila Halgašová (SaS) Očakáva, že predĺženie núdzového stavu využije vláda na to, aby sme sa vrátili do normálneho stavu. – Foto: tasr

Pripomenula, že aj v núdzovom stave môžeme otvárať prevádzky či kostoly, ale za prísnych bezpečnostných opatrení, o ktorých treba rokovať. Vláda by sa podľa nej mala zaoberať účinnosťou prijatých opatrení. Správne nastavenia by totiž mali viesť k ukončeniu núdzového stavu. Očakáva, že jeho predĺženie využije vláda na to, aby sme sa vrátili do normálneho stavu.

Halgašová: Pomáhajme aj zdravým

Ak sme dosiahli, že štát sa riadi COVID automatom, ak sa ľudia testujú každých sedem dní, treba podľa Halgašovej uvoľniť pravidlá pre tých, ktorí majú negatívny test a sú zdraví. “Myslíme na chorých a nezabúdajme aj na zdravých a pomáhajme im v tejto zúfalej situácii,” dodala.

Podľa Halgašovej by bolo nezodpovedné tvrdiť, že sa bez núdzového stavu zaobídeme. “Máme zdravotnícky personál za hranicou síl, kolabujúce nemocnice,” skonštatovala.

Je to zodpovednosť vlády, tvrdí Eštok

Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) označil za frašku demokracie hlasovanie o predlžovaní núdzového stavu v parlamente po tom, ako už niekoľko dní platí. Kritizoval vládu a premiéra Igora Matoviča (OĽANO), hovorí o ich zodpovednosti za súčasnú zlú situáciu s pandémiou.

Matúš Šutaj Eštok predlžovanie núdzového stavu považuje za frašku. – Foto: tasr

Návrh vlády o predĺžení núdzového stavu, o ktorom od stredy rokujú poslanci hovorí, že “mapa k tomu, kedy sa konečne zbavíme predĺženia núdzových stavov, je level zaočkovanosti.” V materiáli sa píše, že kolektívnu imunitu dosiahneme približne pri zaočkovaní 60 – 80 percent populácie“Až po dosiahnutí kolektívnej imunity môžeme hovoriť o návrate do normálu, keď už núdzový stav nebude potrebný,” píše sa v odôvodnení vlády. 

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy