eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

VIDEO Kolíková počas rozpravy o predĺžení núdzového stavu: Ľudia sa chcú dať testovať!

V pléne Národnej rady SR v stredu viedli naši poslanci búrlivú diskusiu o núdzovom stave, ktorý ešte 8. februára vláda svojim rozhodnutím predĺžila a na ťahu sú teraz vládni poslanci. Od nich sa očakáva, že za to v parlamente zahlasujú. Kým koaliční poslanci a ministri vlády predĺženie núdzového stavu obhajujú, opozícia má na vec iný názor.

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) v rozprave uviedol, že vláda poslancov mala presviedčať o dôležitosti návrhu aj svojou prítomnosťou a argumentmi v pléne NRSR.

Blanár: Kde je Matovič?

“Nemôžem súhlasiť s tým, že tento materiál je dostatočný. Kde tam máte napísané a vyhodnotené nejaké opatrenia, ktoré sa osvedčili, prečo sa osvedčili a aké opatrenia sa budú navrhovať,” podotkol Blanár. Za dostatočné nepovažuje ani doplnenie, ktoré v stredu odsúhlasila vláda. Chýba mu odpočet a vyhodnotenie opatrení. Myslí si, že by sa mali vecne baviť, či doteraz prijaté opatrenia a kroky vlády v rámci núdzového stavu boli účinné.

Zľava poslanec Ľuboš Blaha, podpredseda NR SR Juraj Blanár a poslanec Ladislav Kamenický počas tlačovej konferencie SMER-SD k núdzovému stavu. – Foto: tasr

Kritizoval neúčasť ministrov a premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v pléne. “Ak by to bolo také vážne a veľmi dôležité pre vás, hovorím o vládnej koalícii a vláde, tak by sme tu mali nastúpených ministrov. Ministrov, ktorí sú priamo zodpovední za veci, ktoré musia práve v ťažkej dobe pandémie vysvetľovať,” poznamenal. Dodal, že Matovič by mal tiež vysvetliť, prečo na jeseň vláda nepodporila sprísnenie opatrení navrhované ministrom zdravotníctva.

Poslanci Smeru v stredu uviedli na tlačovej konferencii, že predlžovanie núdzového stavu považujú za frašku.

Zdroj: youtube

“Tu sa rozprávame o tom, že keď nepredĺžime núdzový stav, tak ľudí hodíme do vody,” reagovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že v prípade nepredĺženia núdzového stavu nebude priestor napríklad pre reprofilizáciu lôžok v nemocniciach. Zdôraznila, že nemôžu ignorovať potrebu ochrany životov a zdravia ľudí. Odmieta Blanárovo tvrdenie, že by vláda pri predĺžení núdzového stavu chcela len minúť nakúpené antigénové testy. Tvrdí, že ľudia sa chcú dať testovať a vláda by preto tú možnosť mala poskytnúť.

Kavecká: Ukázal sa neriešený zlý stav zdravotníctva

Poslankyňa Monika Kavecká (OĽANO) vníma núdzový stav ako pomoc. Argumentovala naviazanosťou opatrení na jeho vyhlásenie, napríklad odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, materiálno-technické zabezpečenie nemocníc a podobne. Poukázala na potrebu ochrany zdravia a práva na život. Pri pandémii sa podľa nej ukázal dlhodobo neriešený zlý stav zdravotníctva, nedostatok sestier, zatváranie kliník a ignorovanie týchto problémov zo strany predchádzajúcich vlád.

Schôdzu prerušia pre pohreb zosnulého Petráka

Diskusiou poslanci ukončili prvý rokovací deň mimoriadnej schôdze. Pokračovať v nej budú aj vo štvrtok (25. 2.) od 10.00 h. Písomne prihlásených je ešte osem rečníkov. Podpredseda NRSR Juraj Šeliga (Za ľudí) informoval, že vo štvrtok od 12.00 do 16.00 h prerušia schôdzu, aby sa mohli poslanci zúčastniť na pohrebe zosnulého kolegu Ľubomíra Petráka.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity