eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan. Foto: archív Pavol Čekan

Pre toto sa nedám očkovať! Biochemik Čekan reaguje na vakcinačných odporcov!


Veľa ľudí stále váha s očkovaním a nedokážu sa rozhodnúť či si nechajú vpichnúť vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Aj keď prevažná väčšina odborníkov ich vyzýva k očkovaniu, okrem oficiálnej vakcinačnej kampane sa stretávajú – najmä na internete – s viacerými názormi vyvolávajúcimi pochybnosti a obavy. Portál eReport zosumarizoval 5 najrozšírenejších racionálne znejúcich argumentov proti očkovaniu a konfrontoval s nimi biochemika Pavla Čekana.

Argument č. 1 – Nedám sa očkovať lebo sa používajú experimentálne vakcíny pri ktorých nebol čas na ich riadne klinické testovanie a sú to teda pokusy na ľuďoch.

„V prvom rade tie všetky vakcíny sú schválené hoc len na experimentálne použitie. Prešli rigoróznou fázou tri, takže o účinnosti a bezpečnosti vakcín sme vedeli veľmi veľa. V dnešnej dobe na svete je zaočkovaných už viac než 3,2 miliardy ľudí a tieto vakcíny sú pod obrovským drobnohľadom vedcov, lekárov a aj regulačných inštitúcii. Preto sa veľmi transparentne a poctivo informuje o vedľajších účinkoch a samozrejme ak došlo aj o úmrtiach, trombózach a myokarditídach. Čo sa týka počtu 3,2 miliardy ľudí by určite stačilo už v podstate aj na plné schválenie ibaže my musíme dodržiavať veľmi prísne pravidlá čo sa týka regulácie. To znamená, že podľa pravidiel to musíme nazývať ako experimentálne vakcíny. Ale oni sa používajú preto lebo toho času máme málo a chceme jednoducho zamedziť ďalším vlnám a lockdownom. Čo sa týka vakcíny by sme potrebovali toho času viac, ale máme ho veľmi málo.“

Argument č. 2 – Nedám sa očkovať, lebo aj na základe najnovších informácií z USA a Veľkej Británie vyplýva, že aj keď som zaočkovaný, môžem sa nakaziť, prenášať vírus aj zomrieť.

„To, že očkovaný môže dostať COVID-19 a aj ho prenášať, tá možnosť je, ale je nižšia o takmer 85 až 90%. To je veľmi dôležité. A ak ho aj očkovaný bude prenášať, tak ho bude prenášať v drvivej väčšine s nízkou virálnou náložou. Ak sa pozrieme na dáta z mája z USA, tak bolo hospitalizovaných na COVID-19 107-tisíc ľudí za mesiac, ale menej než 1200 bolo zaočkovaných. Drvivá väčšina boli nezaočkovaní čiže pred hospitalizáciou vás to chráni na 99%. Ak si zoberiete úmrtia, tak zomrelo na COVID-19 v máji 18-tisíc ľudí a z toho 150 bolo zaočkovaných. Čiže chráni vás to pred úmrtím na 99,3%. To sú tak významné čísla, že tento strach, ktorý samozrejme je prirodzený, nie je na mieste. Áno môžete prenášať vírus, ale to riziko je o 85 až 90% nižšie. Môžete byť hospitalizovaný, ale to riziko je o 99% nižšie a pri úmrtí o 99,4% nižšie. Jednoducho ten strach nezodpovedá realite. Samozrejme treba brať do úvahy aj to, že napríklad vo Veľkej Británii aj keď sú úmrtia u zaočkovaných, tak sú to starí ľudia kde ten imunitný systém je už tak slabý, že ani vakcína toho človeka nedokázala ochrániť.“

Argument č. 3 – Nedám sa očkovať lebo dlhodobé vedľajšie účinky vakcíny nie sú overené a nevieme aký budú mať vplyv na naše zdravie či plodnosť u žien v budúcnosti.

„Čo sa týka plodnosti, je teraz štúdia v The New England Journal of Medicine, čo je absolútne najlepší medicínsky žurnál, kde skúmali napríklad bezpečnosť vakcín u tehotných žien. Počas štúdie po vakcinácii otehotnelo 4840 žien. Úplný hoax bola konšpirácia, ktorá tvrdila, že spike proteín (koronavírusu pozn. red.) sa podobá placentálnemu proteínu. To jednoducho nie je pravda a sa to dokázalo aj tým, že po vakcinácii ženy otehotnejú rovnako ako pred vakcináciou. Žiadne veľké odchýlky sa nepreukázali. Čo sa týka dlhodobých účinkov, tak koľko rokov máme sledovať tie vakcíny? O akých dlhodobých vedľajších účinkoch hovoríme, o plodnosti, o autoimúnnych ochoreniach, o neurologických autoimunitných ochoreniach? Nemôžeme myslieť na to, že po piatich rokoch sa to ukáže. Po piatich rokoch to môže byť efekt hocičoho iného.“

Argument č. 4 – Nedám sa očkovať lebo technológia mRNA vakcín je úplne nová a nemáme žiadne poznatky o tom čo môže spôsobiť.

„Očkovanie tu máme kopec rokov. Argument, že to sú iné vakcíny lebo sú mRNA vakcíny jednoducho nezaberie. Mali sme tu vakcíny proti tetanu, proti osýpkam, mumpsu, rubeole, čiernym kiahňam, čiernemu kašľu a neviem čomu všetkému ešte. Majú pocit, všetci tí ktorí to tvrdia, že na sebe pociťujú nejaké dlhodobé vedľajšie účinky? Čiže treba sa dívať na očkovanie aj v globále. Sú ľudia očkovaní aj vektorovými adenovírusovými vakcínami, oni neboli vyvinuté minulý rok, oni sú tu dlhé roky – napríklad proti chrípke. A žiadne dlhodobé vedľajšie účinky nie sú reportované. Samozrejme, že vakcína nie je stopercentná, priznáva sa, že vznikajú aj tie trombózy pri vektorových vakcínach, aj tie veľmi jemné myokarditídy. Ale tá frekvencia jedna na 500-tisíc, jedna na milión. Aj pri vakcínach v minulosti jeden na milión bol Guillainov-Barrého syndróm čo je neurologická autoimunitná choroba. Keď sa však dívame na štatistické čísla, tak ten benefit z očkovania signifikantne prevyšuje riziko.“

Argument č. 5 – Nedám sa očkovať lebo stále vznikajú nové mutácie koronavírusu a nevieme či nás pred nimi vakcína ochráni a či sa podarí vytvoriť kolektívnu imunitu.

„Podstata celého problému s novými variantami je, že ak by sme sa práve teraz dali všetci zaočkovať a udrel by aj delta variant na nás, tak v drvivej väčšine by sme si ho prenášali v nízkej virálnej náloži. Ľudovo povedané by sme si prenášali soplík. Keď dostanete nízku virálnu nálož, ktorá spôsobí, že máte nádchu, kašeľ alebo ste bez príznakov, tak ten imunitný systém sa naprogramuje na tú deltu. A tým pádom sa vytvorí štít proti delte. Potom keď príde dáky iný nový variant, znovu sa proti nemu vytvorí štít. Lebo tie vakcíny a tá bunková imunita získaná po vakcinácii vás znovu chráni pred ďalším variantom. Keby sme sa dali kompletne plošne zaočkovať, tak je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že ak to aj udrie na nás zaočkovaných, tak to bude s oveľa ľahším priebehom. Ale podstata zaočkovania nie je len, že čo ja, ale podstata je tá, že sa nezahltia nemocnice a môžu ďalej rovnako operovať, môžu riešiť aj iné ochorenia ako rakovinu či kardiovaskulárne ochorenia. Aj to je veľmi dôležité lebo aj keď vakcína nemá 99% účinnosť voči symptomatickému ochoreniu, ale hlavne nebudú hospitalizovaní a neudeje sa to, čo sa udialo počas druhej vlny. Nových variantov sa nemusíme báť ak bude čo najviac z nás zaočkovaných.“

Viac o téme:

  1. Vakcína proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Johnson and Johnson.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pre toto sa nedám očkovať! Biochemik Čekan reaguje na vakcinačných odporcov!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne