tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ľudia pochodujú počas protestu proti usporiadaniu EuroPride, celoeurópskeho podujatia komunity LGBT v Belehrade v nedeľu 28. augusta 2022.
Ľudia v Belehrade koncom augusta pochodujú počas protestu proti usporiadaniu akcie EuroPride. Foto: tasr

Pravoslávni v Srbsku podporili zákaz akcie LGBTI EuroPride. Patriarcha: Bolo nám to umelo nanútené!

Hlavný predstaviteľ srbskej pravoslávnej cirkvi v utorok podporil zákaz podujatia EuroPride na podporu komunity LGBTI, ktoré sa má uskutočniť na budúci týždeň v Belehrade. Podľa patriarchu Porfirija táto téma ohrozuje tradičné hodnoty Srbska. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  2. sobáš, manželstvo, homosexualita Lesby, LGBTI
  3. Boris Kollár,
  4. sobáš, manželstvo, homosexualita Lesby, LGBTI

Patriarcha zverejnil video so svojím vyjadrením v čase, keď miestne úrady oznámili, že EuroPride je zrušený pre obavy z možných útokov pravicových extrémistov. Vyslúžilo si to  medzinárodnú kritiku a v Srbsku vyvolalo búrlivú odozvu.

Srbsko je tradične konzervatívna krajina

Podľa patriarchu Porfirija je zrušenie EuroPridu „správne a oprávnené“. Dodal tiež, že táto téma bola Srbom „umelo nanútená a je úplne v protiklade s hodnotovým systémom srbského národa“.

Pravoslávna mníška drží ikonu počas protestu proti usporiadaniu EuroPride, celoeurópskeho podujatia komunity LGBT v Belehrade v nedeľu 28. augusta 2022. – Foto: tasr/ap

Organizátori EuroPridu si Belehrad pre túto každoročnú akciu vybrali pred tromi rokmi. V tom čase bolo ich rozhodnutie vnímané ako veľký pokrok, keďže Srbsko je tradične konzervatívna krajina a pravoslávna cirkev má značný vplyv na spoločnosť.

Zrušenie zákazu podporil aj Blinken

Srbsko sa uchádza o členstvo v Európskej únii a preto sa zaviazalo posilniť práva komunity LGBTI. V krajine sa už uskutočnilo niekoľko dúhových pochodov, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Plánovaný EuroPride však vyvolal silné protesty proruských skupín.

Zástupca organizátorov Goran Miletič uviedol, že o konaní EuroPridu stále rokujú so srbskou vládou. Na akcii, ktorá by mala zahŕňať dúhový pochod a niekoľko open-air koncertov, sa plánujú zúčastniť i viacerí predstavitelia EÚ. Zrušenie zákazu podporil aj minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pravoslávni v Srbsku podporili zákaz akcie LGBTI EuroPride. Patriarcha: Bolo nám to umelo nanútené!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku