eReport.sk
Silvio Berlusconi si dáva dole z tváre ochranné rúško po prepustení z Nemocnice sv. Rafaela.
Silvio Berlusconi. Foto: tasr/ap

Pravicové strany podporili Berlusconiho prezidentskú kandidatúru

Talianske pravicové strany v piatok potvrdili, že si želajú, aby sa novým talianskym prezidentom stal Silvio Berlusconi. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, v ktorom zároveň avizovali, že pre Berlusconiho kandidatúru budú hľadať širokú podporu medzi zákonodarcami, ktorí prezidenta volia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Lídri koalície sa zhodli na tom, že Silvio Berlusconi je tou správnou osobou na zastávanie tohto vysokého postu v týchto ťažkých časoch,” povedali lídri strán po spoločnom stretnutí, ktoré v piatok absolvovali v Berlusconiho vile v Ríme. Dohodu uzavreli nacionalistická stana Bratia Talianska vedená Giorgiou Meloniovou a pravicovo-populistická strana Liga Mattea Salviniho s Berlusconiho stredopravicovou stranou Vpred Taliansko (Forza Italia).

Stredoľavicová Demokratická strana (PD), ktorá Berlusconiho kandidatúru na prezidentský post kategoricky odmietla podporiť, uviedla, že je zo spoločného rozhodnutia týchto strán “sklamaná a znepokojená”. Taliansky prezident je volený v tajnom hlasovaní, na ktorom sa podieľa približne 1000 senátorov, poslancov a zástupcov 20 talianskych regiónov. Hlasovať začnú 24. januára. Kandidát na prezidenta musí získať dve tretiny hlasov v prvých troch kolách, avšak v štvrtom a každom nasledujúcom kole mu k víťazstvu stačí nadpolovičná väčšina.

Ani jeden z dvoch hlavných politických blokov však nemá dostatočnú podporu naprieč politickým spektrom, aby dokázal presadiť svojho kandidáta. PD tak všetky strany vyzvala, aby sa pokúsili dosiahnuť konsenzus na nejakom kandidátovi, ktorý však nebude tak kontroverzne vnímaný ako 85-ročný Berlusconi.

Bude vás zaujímať:

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré disponuje najväčším počtom zákonodarcov, v piatok zopakovalo, že nikdy nebude môcť podporiť Berlusconiho, ktorého v minulosti usvedčili z daňových podvodov a ktorý stále čelí súdnemu procesu súvisiacemu s jeho sexuálnymi večierkami.

Zdroj: tasr/reuters

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pravicové strany podporili Berlusconiho prezidentskú kandidatúru

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti