eReport.sk
Karloveské rameno.
Karloveské rameno. Foto: tasr

Povodne z Nemecka budú úradovať aj u nás! Hasiči očakávajú nárast hladiny Dunaja. Ako sú pripravení?

Povodňová vlna z Nemecka a Rakúska sa začína prejavovať už aj v Bratislave. Predpokladá sa, že hladina Dunaja by mohla stúpnuť aj o 2,5 metra. Informuje o tom stránka imeteo.sk, ktorá odporúča obmedziť vodné aktivity na tomto európskom veľtoku. Pripravujú sa už aj hasiči.

My máme techniku pripravenú na všetky typy udalostí. Je ohlásené, že Dunaj sa dostane niekde na úroveň konca prvého, maximálne začiatok druhého stupňa,“ povedal pre eReport.sk hovorca Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy Marián Bugár. „Uvidíme, či dôjde ku kulminácii niekdy nadránom, alebo bude voda stúpať ďalej,“ dodal. Hladina Dunaja dosahovala v nedeľu o 14.30 h v Devíne výšku 526 centimetrov a Bratislave 565 centimetrov.

Meteorológovia aj hasiči očakávajú stúpanie hladiny Dunaja. – Foto: tasr

Kulminácie očakáva SHMÚ v pondelok (19. 7.) v ranných hodinách. „Podľa aktuálnych predpokladov by mala hladina v Devíne kulminovať na úrovni približne 700 centimetrov a v hlavnom meste na úrovni okolo 740 centimetrov,” uviedli zo SHMÚ s dôvetkom, že pozvoľný pokles sa očakáva v pondelok popoludní. Hasiči sú pripravení aj na možnosť, že hladina Dunaja bude stúpať. „Budeme aktivovať ďalšie sily, ktoré by boli v prípade potreby nutné. Ale na prvé zásahy máme postavenú službu aj s príslušnou technikou,“ dodal hovorca.

Záplavy v Nemecku boli ničivé. Ich dôsledok pocítime aj u nás. – Foto: tasr

Zvýšenie hladiny Dunaja bude následok povodní, s ktorými sa momentálne borí Nemecko i Rakúsko. „V dôsledku výdatných zrážok, ktoré sa vyskytli v uplynulých dňoch v nemeckej a rakúskej časti povodia Dunaja, očakávame vzostup až výrazný vzostup vodnej hladiny aj na jeho slovenskom úseku. Zrážky, ktoré sa na povodí vyskytli, pochádzali z tej istej tlakovej níže, ktorá spôsobila katastrofické záplavy v nemeckých regiónoch Porýnie-Falcko a Severné Porýnie-Vestfálsko, ako aj v Beneluxe,” uviedli neskôr na sociálnej sieti meteorológovia.

Viac o povodniach tu:

  1. Príslušníci nemeckej armády hľadajú obete v zaplavených autách na ceste v nemeckom Erftstadte v sobotu 17. júla 2021.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport