eReport.sk
Foto: pixabay

Používate WhatsApp? Takto si ho zabezpečíte, aby si hackeri nemohli čítať vaše správy


Písanie a telefonovanie cez internet pomaly ale iste vytláča klasické telefonovanie a sms-kovanie. Online komunikácia je pohodlnejšia a lacnejšia, ale aj nebezpečnejšia. Človek by mal byť pri používaní komunikačných aplikácií veľmi obozretný. Medzi jedny z tých lepšie zabezpečených patrí WhatsApp, to ale neznamená, že sú vaše správy stopercentne v bezpečí.

Zabezpečenie akejkoľvek online aplikácie je nekonečný príbeh. Hackeri sa neustále snažia do aplikácií dostať, a to z rôznych dôvodov. Obvykle chcú peniaze, citlivé dáta či kontakty. A aj keď sa programátori a vývojári aplikácie snažia svojich užívateľov chrániť, niekedy sú to práve oni, kto ide nebezpečenstvu oproti.

Zradný phising

Jeden z najznámejších spôsobov, ako hackeri útočia na svoje potenciálne obete a paradoxne jeden z najúspešnejších. Táto finta spočíva v tom, že vami obdržaná správa či email vyzerá oficiálne a vy máte dojem, že že odosielateľa poznáte. Ten vás potom vyzve, k nejakej činnosti, najčastejšie zaslanie kódu, preposlanie sms späť a podobne..

Na komunikačnej platforme WhatsApp sú ľudia najčastejšie vyzvaní, pravdepodobne niekým z priateľov, aby zaslali späť kód, ktorý im poslal. Taký kód je najpravdepodobnejšie kontrolne šesťmiestne heslo. Ktoré WhatsApp posiela, keď sa snažíte k svojmu telefónnemu číslu prihlásiť z iného zariadenia.

To znamená, že pokiaľ sa niekto cudzí na svojom mobilnom telefóne prihlási na vaše telefónne číslo, Whatspp legitímnosť tohto prihlásenia overí práve zaslaním tajného kódu. A pokiaľ ho vy pošlete dotyčnému človeku, nič mu už nebráni v tom, aby sa prihlásil na vaše telefónne číslo. Získa tak k dispozícii históriu vašich konverzácií, prístup k menám a číslam, ktoré bude môcť kontaktovať, ako by ste to boli vy sami.

PIN pre aplikáciu

Určite by vás nikdy nenapadlo vlastniť platobnú kartu, ktorá nie je chránená PIN-om. Buďte takto obozretní aj v prípade svojich aplikácií. WhatsApp je jedným z komunikátorov, ktorý túto možnosť ponúkajú. A nastaviť si ju nie je vôbec zložité.

Zdroj: sp

Otvorte si aplikáciu, zvoľte si nastavenia a kliknite na nápis „dvojfázové overenie“ a zapnite túto možnosť. Potom si zvoľte ľubovoľný PIN kód. Aplikácia potom bude k určitým činnostiam kód vyžadovať a občas ho od vás bude chcieť len tak, pre kontrolu. Hackeri tak budú mať veľmi obmedzené pole pôsobnosti.

Ochrana citlivých údajov

Ďalšia vec, ktorú môžete v rámci svojej bezpečnosti vo virtuálnom svete urobiť, je chrániť svoje osobné údaje. Tieto hackeri často využívajú pri snahe preniknúť do vašich účtov. Môžu potom zneužiť vašu fotku, mená ľudí, ktorých poznáte a môžu vďaka nim dokonca uhádnuť vaše heslá.

V aplikácii WhatsApp môžete napríklad skryť svoju fotografiu a stav pred ľuďmi, ktorí nie sú vo vašom zozname kontaktov. Stačí prejsť do nastavení, kliknúť na účet a zvoliť súkromie. Tu si už môžete zvoliť, s kým chcete zdieľať fotografiu, informácie a stav.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Používate WhatsApp? Takto si ho zabezpečíte, aby si hackeri nemohli čítať vaše správy