Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že na odstránenie ropnej škvrny v Čiernom mori je potrebné vynaložiť viac úsilia než doteraz. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Potopenie tankerov a jeho následky
Dva ruské tankery Volgonefť-212 a Volgonefť-239 sa 15. decembra potopili v Kerčskom prielive, ktorý spája Azovské a Čierne more. K tragédii došlo počas nepriaznivého počasia. Tankery prevážali 9200 ton vykurovacieho oleja, pričom približne 2400 ton uniklo do mora.
Ruský prezident Vladimir Putin označil túto udalosť za „jednu z najzávažnejších environmentálnych výziev za posledné roky“. Zároveň nariadil vytvorenie špeciálnej komisie na zmiernenie následkov katastrofy a prevenciu podobných incidentov v budúcnosti.
Environmentálne škody a záchranné práce
Ropná škvrna znečistila pláže v juhoruskom Krasnodarskom kraji a na Kryme, ktorý Rusko v roku 2014 anektovalo v rozpore s medzinárodným právom. Odstraňovanie tony kontaminovaného piesku a zeminy prebieha na oboch stranách prielivu za pomoci záchranárov a dobrovoľníkov.
Environmentálne organizácie hlásia masívne úmrtia morských živočíchov, vrátane delfínov, sviňúch a vtákov. Situáciu označili za vážne ohrozenie biodiverzity v oblasti, uviedla agentúra Reuters.
Zdroj: tasr, reuters
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Putin označil ropnú katastrofu v Kerčskom prielive za vážnu environmentálnu výzvu