eReport.sk
Posnažia sa zatvoriť Fica?
Politický analytik, komentátor a šéf agentúry Polis Ján Baránek. Zdroj: eReport

VIDEO Baránek pre eReport: Fico vo väzbe by znamenal istotu víťazstva Smeru vo voľbách!

Posnažia sa zatvoriť Fica? Politický analytik, komentátor a šéf agentúry Polis Ján Baránek si myslí, že bežný volič je pre momentálnu vládnu moc len plebsom, ktorého voličské rozhodnutia sú len trpené, nie rešpektované a vyžadované. Zásadne pri tom odsudzuje delenie voličov na demokratických a nedemokratických. Obviňovanie voličov z toho, že si chcú zvoliť „mafiu a fašistov“, je podľa neho taktiež veľkým demokratickým škandálom.

„Nielen, že majú znížené IQ, ale ešte aj sú demagógovia. Keď hovoria, že existuje demokratický volič, tak musí existovať aj nedemokratický volič,“ tvrdí Baránek. Jedná sa vraj o istú komunikačnú a marketingovú skratku: „Oni si myslia, že demokracia je ten blud, čo im vskrsne v hlave.“

Sociálni demokrati, liberáli, Heger a Dzurinda

V súčasnej politickej situácii môžeme nájsť na prozápadnom spektre niekoľko skupín. Sú tam liberáli ako SaS a Progresívne Slovensko, sociálni demokrati ako Smer-SD a Hlas-SD, obidve skupiny s veľmi dobrým potenciálom mobilizovať svojich voličov, samozvaní „demokrati“ okolo vládnych strán a premiéra, či skupina vznikajúca okolo expremiéra Mikuláša Dzurindu.

Dzurinda to bude mať podľa odborníka ťažké, lebo sa na neho spustí spúšť útokov, ktorých hlavných témou má byť korupcia, privatizácia a Gorila.

Heger, naopak, sa aj podľa predbežných prieskumov môže tešiť o niečo vyššej popularite. Ľudí však podľa Baráneka v podstate uráža. „Čo títo ľudia odkazujú občanom Slovenska? Že ste kreténi, ktorí si tu zvolia mafiu a fašistov.

„Odkazujú nám, že sme nesvojprávni idioti, ktorí by v podstate ani nemali voliť,“ dodal. Hegerov alternatívny plán v zmysle spojenia so stranou KDH považuje za odsúdený na neúspech. Celkovo však má mať Hegerova skupina politikov „nulový koaličný potenciál“:

„To by musel byť súdny príkaz na umiestnenie na kandidátku. Neviem si predstaviť, že aký predseda strany by chcel dať na kandidátku Hegera, Naďa, Remišovú, či Šeligu.“

Posnažia sa zatvoriť Fica?

Otázna je taktiež budúcnosť ľavicových opozičných strán. Tým dáva vláda v prejavoch svojich politikov najavo, že sa ich do volieb posnaží obmedziť na slobode a že vyšetrovatelia pracujú na hľadaní špiny na nich.

Baránek však vládnych politikov upozorňuje, že ich snaha zatvoriť lídra Smeru-SD Roberta Fica môže zvyšovať preferencie ich politických rivalov – teda konkrétne práve Smeru. Pokiaľ by sa naviac konal Lučanského scenár a Ficovi by v prípadne väzbe bolo ublížené, víťazstvo Smeru vo voľbách by podľa odborníka bolo isté.

Trestné kauzy, či už ich považujeme za vyfabrikované, alebo reálna, vytvorili zaujímavý právne-politický príbeh, ktorého rozlusknutie ešte nejakú dobu potrvá. Po voľbách naviac príbeh môže pokračovať, lebo môže prísť k určitej pomste. Aj keď tú Fico odmieta.

„Viem o ľuďoch, ktorým by som poradil už dnes, aby utiekli. Tie útoky ad hominem, ktoré tu boli, tie nezmysli, toto čo oni vykonštruovali, pomaly oznamovali na tlačovkách prevrat, to je úplný idiotizmu,“ uviedol Baránek.

Zobrali ľuďom podstatné právo?

Slovenskom rezonovala v posledných týždňom téma referenda a hľadania vhodného termínu predčasných volieb. O ústavnej úprave skracovania volebného obdobia mali možnosť rozhodnúť občania.

Túto možnosť však nevyužili. Pokiaľ však spoločnosť chcela predčasné voľby. Musel konať parlament. Baránek si však myslí, že politici mali pristúpiť inak aj k samotnému referendu. Premiér Eduard Heger (OĽANO) a prezidentka SR Zuzana Čaputová svojimi krokmi v podstate dokonca odrádzali od účasti v ľudovom hlasovaní.

„Prezidentka mala vyzvať ľudí, aby tam išli a aby využili tento jediný nástroj priamej demokracie. Tí ľudia mohli hlasovať aj proti,“ myslí si Baránek. Ten naviac zareagoval na to, že vládni poslanci v parlamente pár dní po referende odobrali ľuďom právo rozhodovať o osude akejkoľvek vlády. „Toto je bazálne nepochopenie toho, čo je demokracia,“ hodnotí odborník.

V REALÁCII BEZ CENZÚRY S RASŤOM EKKERTOM SA TIEŽ DOZVIETE:

Ako hodnotí výsledky referenda? Správa sa vláda demokraticky?

Ako zvýšiť účasť na referendách? Ako sa brániť voči kupovaniu hlasov v rómskych osadách?

Aké sú Dzurindove šance na návrat? Má Heger politický potenciál?

Komu vyhovuje neskorý termín volieb? Môže Fico opäť vyhrať voľby?

Zdroj: https://tv.ereport.sk/podla-vlady-su-volici-kreteni-ktori-chcu-volit-mafiu-a-fasistov/


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Baránek pre eReport: Fico vo väzbe by znamenal istotu víťazstva Smeru vo voľbách!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti