eReport.sk
Foto: tasr

Poslanec OĽANO šokuje: Sú dva Sputniky, my máme len ten prvý!

Povedal to na plné ústa. Zákonodarca obyčajných ľudí Ján Krošlák, ktorý ako prvý z hnutia otvorene skritizoval šéfa OĽANO Igora Matoviča, znova nemôže mlčať. S ruskou vakcínou Sputnik V máme podľa neho na Slovensku ďalší veľký problém, o ktorom sa však verejne nehovorí. Z dvojdávkovej vakcíny, pri ktorej sú obe dávky rozdielne, máme podľa Krošláka len tú prvú. Bez druhej dávky Sputniku je však prvé očkovanie zbytočné, uviedol Krošlák pre eReport. Ministerstvo zdravotníctva ale tvrdí niečo iné.

Čo na srdci, to na jazyku. Ján Krošlák sa do pozornosti verejnosti dostal najmä tým, že v čase vypuknutia koaličnej krízy zverejnil status, v ktorom zvozil Igora Matoviča. Po stretnutí poslancov OĽANO s ministrom Vladimírom Lengvarským, prichádza bývalý tenista s nečakaným odhalením.

„Druhá dávka Sputnika je naviazaná na prvú dávku a my tu máme len tú prvú dávku. To znamená, že budú musieť zabezpečiť, aby prišla k nám aj druhá dávka. Tak, aby malo zmysel tou prvou očkovať,” opisuje komplikácie s podávaním látky z ruských laboratórií. „Treba mať obidve, podľa toho čo viem, tu máme len tú prvú,” dovysvetlil Krošlák.

Jarčuška: Neviem, aký Sputnik máme

To, že sa pri Sputniku očkuje dvoma dávkami, ktoré nie sú totožné, potvrdil infektológ, člen konzília aj pandemickej komisie Pavol Jarčuška. „Sú dve rôzne dávky, v tom je aj tá výhoda Sputnika,” uviedol pre eReport a doplnil, že detaily o dodávke 200-tisíc kusov ruskej vakcíny, ktorú u nás máme k dispozícii nemá. „Ja neviem, aký Sputnik je na Slovensku, touto informáciou ja nedisponujem,” povedal Jarčuška, ktorý bol spoločne s Marekom Krajčím a Igorom Matovičom na tlačovke na košickom letisku, keď palety s ruskou vakcínou na Slovensko dorazili.

Ján Krošlák prisahal na ústavu a vraví, že má šokujúce informácie o Sputniku V. – Foto: tasr

Podľa Krošláka, ak teda chceme vôbec Sputnikom očkovať, musíme doobjednať ďalšie dodávky. A práve o tom sa teraz vedú rokovania. „Treba aj tú druhú dávku zabezpečiť, aby prišla, aby tou prvou sa mohlo vôbec očkovať. Tak som to ja pochopil zo stretnutia s ministrom zdravotníctva,” vyhlásil politik.

Lengvarský to má v rukách

Rezort zdravotníctva však odmieta, že by sme mali iba jednu dávku. Na priamu otázku eReportu aký počet druhej dávky máme k dispozícii, však prišla len strohá odpoveď. „Balenie ruskej vakcíny obsahuje dve dávky,” odpísala hovorkyňa zdravotníckeho rezortu Zuzana Eliášová.

Už aj tak dosť neprehľadná situácia ohľadom umožnenia očkovania Sputnikom na Slovensku, vyvoláva ďalšie otázniky. Krošlák upozorňuje, že konečný verdikt nad ruskou vakcínou je už plne v Lengvarského rukách. „Je málo dostupných informácií o Sputniku, to znamená, že minister zdravotníctva bude musieť rozhodnúť na základe týchto málo informácií a zobrať zodpovednosť na svoje ramená na základe odporúčaní odborníkov,” uzavrel bývalý tenisový profesionál.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport