Prípad mladej učiteľky Antónie, ktorá zomrela dva týždne po podaní vakcíny AstraZeneca, otriasol Slovenskom. Viacerí ľudia sa pýtajú, či je očkovanie bezpečné a či by sme nemali nasledovať krajiny ako napríklad Dánsko či Nórsko, ktoré pozastavili očkovanie práve spomínanou vakcínou. Naši odborníci však upokojujú, že nie je dôvod na paniku.
O smrti 38-ročnej učiteľky informovala verejnoprávna RTVS. Mladá žena mala mať po vakcinácii vedľajšie účinky, podľa informácie od rodiny, 14 dní po podaní očkovacej látky umrela. Priama súvislosť medzi očkovaním a úmrtím zatiaľ nebola potvrdená. Čakať sa má na výsledok pitvy.
Aj v iných európskych krajinách však zaznamenali podobné prípady. „Pravdou je, že napríklad Dáni pozastavili očkovanie touto vakcínou. Jednalo sa o preventívne opatrenie, keďže sa u pár zaočkovaných ľudí pozoroval vznik trombov, pričom jedna osoba zomrela. Podobným krokom zareagovali aj ďalšie štáty Európskej únie,“ uviedol farmaceut Marek Kajan z Očami farmácie.
Na Slovensku sa objavilo úmrtie po vakcinácii. Súvislosť sa však nedá potvrdiť. – Foto: tasr
Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca sa nechala počuť, že nenašla žiadnu spojitosť medzi svojou vakcínou proti COVID-19 a zvýšeným rizikom výskytu krvných zrazenín. Za pravdu im dávajú aj naši zdravotníci. „Tu si treba uvedomiť, že ku vzniku trombov dochádza ako aj v zaočkovanej populácii, tak aj u nezaočkovanej. Problém by bol, ak by bolo riziko vyššie u ľudí, ktorí už sú zaočkovaní,“ upozorňuje farmaceut.
Známy lekár Milan Kulkovský vakcínu obhajuje: „Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju.“ Pripomína, že riziko vzniku krvnej zrazeniny po podaní vakcíny nie je vyššie ako u neočkovanej populácie. „Toto riziko sa ale výrazne zvyšuje u pacientov s COVID-19. Paradoxne si tak tí, ktorí očkovanie odmietnu pre strach z trombózy, riziko jej vzniku výrazne zvyšujú,“ upozorňuje odborník.
Naši odborníci apelujú, aby sa ľudia nechali očkovať. – Foto: tasr
Tiež dáva do pozornosti, že z hľadiska tromboembolizmu sú nebezpečnejšie aj iné lieky. „Známe je toto riziko u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Najmä v kombinácii s fajčením. Prestala sa preto používať? Nie. Pravdepodobne väčšina internistov má skúsenosť s mladými ženami, ktoré takmer zabila pľúcna embólia. Našťastie najnovšie prípravky toto riziko výrazne znižujú,“ prezradil primár z považskobystrickej nemocnice.
K 10. marcu 2021 bolo v EÚ hlásených 30 prípadov tromboembolických príhod u takmer 5 miliónov zaočkovaných ľudí vakcínou proti COVID-19 od AstraZeneca. „Podľa vyjadrenia Európskej liekovej agentúry neexistuje dôvod predpokladať, že očkovanie spôsobilo tieto ochorenia. Stanovisko bezpečnostného výboru EMA je, že prínos vakcíny naďalej prevažuje nad rizikami a vakcína sa môže naďalej podávať, zatiaľ čo vyšetrovanie prípadov tromboembolických príhod pokračuje,“ zdôraznil farmaceut Marek Kajan.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Poplach kvôli úmrtiu učiteľky po očkovaní. Čo na to odborníci?