tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Poľský rezort zdravotníctva: Nemáme potvrdené úmrtia po očkovaní

Poľské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok opätovne potvrdilo svoju dôveru v očkovaciu látku vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca. Hovorca poľského rezortu zdravotníctva uviedol, že vakcína je účinná a bezpečná a v Poľsku po jej podaní nikto nezomrel. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Onet.pl.

Agentúra DPA však súčasne pripomenula, že niektoré európske krajiny obmedzili alebo pozastavili používanie vakcíny po správach, že by mohla spôsobovať krvné zrazeniny.

Úrady dostali 5700 hlásení o postvakcinačných reakciách

Hovorca poľského rezortu zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz na štvrtkovej tlačovej konferencii vo Varšave uviedol, že Poľsko považuje vakcínu AstraZeneca za efektívnu a bezpečnú. Dodal, že v Poľsku „nemáme potvrdené úmrtia po očkovaní“ týmto preparátom.

Spresnil tiež, že v Poľsku nie je potvrdené žiadne úmrtie priamo súvisiace s akoukoľvek vakcínou. Uviedol, že sa zaznamenávajú úmrtia ľudí po očkovaní, ale analýza nateraz ukazuje, že nemajú priamy vzťah k očkovaniu.

Informoval, že v Poľsku bolo podaných 6,7 milióna dávok očkovacích látok, pričom úrady dostali 5700 hlásení o postvakcinačných reakciách. Podľa údajov poľskej vlády najmenej jednu dávku vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 dostalo 4,9 milióna obyvateľov Poľska. Obe dávky boli podané 2,09 miliónu obyvateľov.

Podľa EMA výhody prevažujú nad rizikami

Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu uviedla, že napriek veľmi zriedkavo hláseným vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca jej celkové výhody pri prevencii covidu prevažujú nad rizikami. Vedľajšie účinky spomenuté agentúrou EMA sa týkajú možnej súvislosti s veľmi ojedinelými prípadmi neobvyklých krvných zrazenín sprevádzaných nízkym počtom krvných doštičiek.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski sa predtým vo štvrtok spojil so svojimi rezortnými kolegami z členských štátov EÚ, aby diskutovali o najnovšom stanovisku EMA k očkovaniu AstraZenecou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľský rezort zdravotníctva: Nemáme potvrdené úmrtia po očkovaní

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku