Voľby sa blížia a na scéne sa už tradične začínajú objavovať filmy s tematikou, ktorá má pomôcť určitým politickým stranám udržať si moc, alebo sa k nej dostať. Kauza vraždy Jána Kuciaka nebola počas tohto volebného obdobia objasnená aj napriek tomu, že predstavovala základnú kampaňovú líniu vládnych strán pred poslednými parlamentnými voľbami.
Kauza nevyriešená, no téma ešte čiastočne funguje. A tak pokračujú aj kampaňové aktivity.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Zdanie objektívnosti
“Trápna politická agitka. Stalo sa už tradíciou, že v predvolebnom čase sme svedkami premiér krajne aktivistických, rozumej angažovaných filmov. Cieľ je jasný: aj takýmito pseudoumeleckými metódami poškodiť časť politického spektra, a, naopak, mobilizovať tých správnych voličov, aby prišli k urnám v čo najväčšom počte.
Film Kuciak: Vražda novinára je presne z tohto súdka. Zdanie objektívnosti malo navodiť angažovanie amerického režiséra Matta Sarneckeho, ktorý je akoby nad našimi politickými spormi. Tento úskok však nevyšiel. Film absolútne sadol do súčasného slovenského mediálneho mainstreamu, ak opomenieme niektoré bizarnosti, že slovenskí a českí aktéri hovoria po anglicky a film je s titulkami. To však naznačuje, že film je zjavne nakrútený na objednávku zahraničia,” uviedol ďalej k téme politológ Roman Michelko.
Sci-fi film, alebo podľa skutočných udalostí?
Jedným zo základných problémov filmu má byť to, že opisuje udalosti tak, ako si ich tvorcovia a objednávatelia predstavujú, alebo, ako by chceli, aby si ich predstavovala verejnosť. Opieranie sa o rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní zatiaľ možné úplne nie je a preto si dej tvorcovia automaticky museli prikrášliť. Otázkou je, že v koho prospech.
“Divákom sa deklaruje prepojenie Úradu vlády s mafiou. Dnes veľmi dobre vieme, že toto bola absolútne slepá stopa. Ndrangheta v tejto kauze nijako nefigurovala. To však filmárom nebránilo v tom, aby celý naratív na relatívne dlhej ploche živili a nikde v priebehu filmu sa nekonštatovalo, že realita bude úplne iná a že toto spojenie bolo od začiatku falošné a účelové. Marian Kočner totiž vedel, o čom píše Ján Kuciak a veril, že pátranie sa vydá po tejto falošnej stope. Naozaj, je fatálnym zlyhaním režiséra i scenáristov, že nepovedali, že talianska stopa bola slepou líniou, že prepojenie na Roberta Fica vlastne nebolo a že ani nikdy spolu netelefonovali,” uviedol ďalej Michelko.
Zabudli na Kisku
Pokiaľ ide o nepríjemné informácie o politikoch, tie sú podľa odborníka vo filme prezentované jednostranne. Nikto napríklad neupozorňuje na medzery v správaní a konaní bývalého prezidenta SR Andreja Kisku.
“Čudne sa zamlčalo aj to, že vtedajší prezident Andrej Kiska ani len neprerušil dovolenku, pekne si zostal až do piatku lyžovať. Nakoniec, teraz to veľmi plasticky vo svojej knihe Hrobári slovenskej demokracie popisuje Radoslav Baťo,” pokračuje.
Kiska: Slovensko je mafiánsky štát
Kiska dokonca v tom čase nazýval Slovensko mafiánskym štátom a to nielen na základe vraždy Kuciaka, ale v prvom rade a úplne nevhodne v súvislosti s obvineniami voči jeho vlastnej osobe, ktoré sa už čoskoro môžu na súde preukázať ako opodstatnené.
“Celý ten naratív, že sme mafiánsky štát, že mafia je blízko premiérovi v zmysle Ndranghety, sa vôbec nepotvrdil. A toto tam vôbec povedané nebolo. No a práve toto sú okolnosti, ktoré zhadzujú kvalitu toho filmu,” dodal Michelko.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politológ Michelko o novom filme o Kuciakovi: Trápna politická agitka na objednávku zahraničia!