eReport.sk
volič vhadzuje obálku do volebnej schránky
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Politické strany sa rozprávkovo nabalili! OĽANO: Naše hospodárenie overuje nezávislý audítor

Politické strany a hnutia dostali v roku 2021 za výsledky minuloročných parlamentných volieb na Slovensku príspevok celkovo vo výške 11,7 milióna eur. Príspevok si rozdelilo desať strán, hnutí a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo financií (MF) SR. Príspevky za voľby sa vyplácajú postupne každý rok počas štvorročného volebného obdobia.

Najviac peňazí získalo OĽANO, a to 3,34 milióna eur. Nasleduje Smer-SD s 2,49 milióna eur, Sme rodina s 1,2 milióna eur a ĽSNS dostala 1,18 milióna eur. SaS získala vyše 915.000 eur a Za ľudí viac ako 847.000 eur.

Solídne peniaze dostali aj neparlamentné subjekty

Príspevok dostali aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali viac ako tri percentá hlasov. Progresívne Slovensko (PS) a Spolu, ktoré šli do volieb v koalícii, získali spolu 548.129 eur. KDH dostalo 366.090 eur, Maďarská komunitná spolupatričnosť 307.567 eur, SNS takmer 249.000 eur a Dobrá voľba takmer 241.000 eur.

Celkovo si politické subjekty za volebné obdobie 2020 až 2024 rozdelia štátny príspevok v sume viac ako 76 miliónov eur. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Financie míňajú zväčša na prevádzkové náklady

OĽANO štátny príspevok využíva na prevádzkové náklady hnutia, regionálnu činnosť i propagačné aktivity. „Finančné otázky má u nás na starosti generálny manažér a vedenie hnutia, pričom hospodárenie overuje každoročne nezávislý audítor,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Smer-SD tvrdí, že všetky údaje o výdavkoch má vo výročnej správe. Podobne aj ĽSNS, jej poslanec Martin Beluský vysvetlil, že ide o výdavky na prevádzku, vozový park a tiež výdavky súvisiace s politickou prácou, čiže tlač novín či prenájom billboardov.

Sme rodina použilo peniaze na prevádzkové náklady i na úhradu záväzkov neuhradených k 31. decembru. „Významná časť z prijatých finančných príspevkov je uložená na bankových účtoch hnutia,“ skonštatovalo hnutie.

PS vráža prostriedky aj na propagáciu očkovania

SaS má podľa jej generálneho manažéra, poslanca Romana Foltina stanovený mesačný rozpočet. Medzi najvyššie položky patria osobné náklady, náklady na regióny, prenájom priestorov a kancelárií, reklamné náklady, billboardové kampane či prieskumy. Peniaze idú aj na pravidelné kongresy či programovú konferenciu.

Strana Za ľudí v stanovisku uviedla, že väčšiu časť príspevku používa na splácanie pôžičiek, ktorými financovala predvolebnú kampaň. Zvyšok slúži predovšetkým na zabezpečenie činnosti kancelárie strany a na činnosť.

PS a Spolu si delia príspevok na polovicu. Hnutie PS svoju časť podľa stanoviska využíva na splácanie úverov a financovanie aktivít, medzi ktoré patrili v tomto roku napríklad kampane na propagáciu očkovania či príprava legislatívnych návrhov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politické strany sa rozprávkovo nabalili! OĽANO: Naše hospodárenie overuje nezávislý audítor

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti