Polícia Slovenskej republiky tvrdí, že odhalila a zastavila hybridný útok Ruskej federácie na Slovensko. Útok mal spočívať v šírení informácie o zničenom vojenskom cintoríne v Ladomírovej. Z dostupných fotiek, a to aj od samotného starostu obce je zrejmé, že aj keď cintorín nikto bágrom nezrovnal so zemou, počas ôsmych rokov od rekonštrukcie musel byť zanedbávaný. Stav z roku 2014 je totižto zjavne odlišný od stavu z roku 2022. Polícia aj tak trvá na svojom a z tvrdení Ruského veľvyslanca na Slovensku Igora Bratčikova vytvorila komplikovanú schému, ktorou sa vraj Rusko snažilo prekryť svoje vyčíňanie na Ukrajine. Celý prípad dal vyšetrovať aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý nie je usvedčený z kolaborácie s Ruskom a nemal by teda byť súčasťou predmetnej policajnej schémy.
„V piatok Slovenská republika čelila informačnej operácii zo strany Ruskej federácie. Cieľom tejto operácie bolo prekryť vtedy len objavujúce sa správy o novoobjavených masových hroboch na Ukrajine. Cieľom Ruskej federácie bolo zahltenie slovenského informačného priestoru inou, na prvý pohľad senzačnou fiktívnou správou o zničení ruského cintorína v Ladomírovej. Na túto svoju aktivitu Ruská federácia využila v rámci Slovenska proaktívnych kolaborantov, konšpiračné kanály a vplyvných hráčov. Tí jej hoax o cintoríne distribuovali medzi masy,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.
Informácia sa mala objaviť aj v ruských médiách
O zanedbanom cintoríne, na ktorom sú pochovaní ruskí vojaci z čias Brusilovovej protiofenzívy, informovali aj rôzne ruské médiá. Informácia bola s určitosťou ruskou ambasádou do určitej miery nafúknutá. Tvrdenia slovenskej polície o „operácii“ však v zahraničí a diplomatických kruhoch budú pravdepodobne taktiež považované za nafúknuté.
„Hoax sa napokon v ten istý deň objavil v ruských médiách vrátane prestížnej, večernej propagandistickej televíznej relácie. V tomto prípade išlo o už automatizovaný proces, keď sa všetky vyprodukované hoaxy zo strany ruských orgánov zbiehajú do domácich médií a tie ich šíria medzi ruských občanov v masívnom počte,“ popisuje polícia proces, ktorý vraj odhalila. Množstvo občanov si však z jej aktivít pod predmetným statusom uťahuje. U mnohých však muži zákona zároveň našli podporu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pokračuje polícia v miešaní sa do politiky? Hovoria o hybridnej operácii Ruska