Volajú o pomoc! Reštauráciám, podnikom či barom odzvonilo. Vládou odklepnuté opatrenia môžu byť pre mnohých z nich doslova likvidačné. Zatiaľ, čo organizácie združujúce naše obľúbené podniky bijú naďalej na poplach, niektoré siete uťahujú opasky až na kosť. EReport oslovil viaceré obľúbené značky, ale aj ich zástupcov, ktorí v predvianočnom čase živoria. Ako sa popasujú so štátnymi nariadeniami?
Čakajú nás smutné Vianoce. Vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom len nedávno odklepla nekompromisné protipandemické opatrenia. Čiastočné vypnutie ekonomiky známe, aj ako lockdown so sebou prinesie množstvo nepopulárnych opatrení. Tým povestným klincom do rakvy je ale pre reštaurácie a podniky uzatvorenie fungovania terás. Práve tie, ako tak niektoré siete držali nad vodou. Ako to bude s nimi teda ďalej? Prežijú vianočnú ekonomickú smršť?
Organizácie žiadajú rýchle kroky
Po odklepnutom lockdowne do pozoru vystrelili najmä organizácie združujúce gastro prevádzky. Tie sa rozhodli za svoj biznis bojovať zubami nechtami. „Fungujúce terasy boli pre mnohé prevádzky jedinou šancou a nádejou, že by mohli prežiť túto zimu a ďalšie mesiace. Je jasné, že podnikatelia v gastro biznise budú mať nasledujúci mesiac minimálne, ak vôbec nejaké tržby z výdaja jedál cez okienko, čo im absolútne nebude stačiť na výdavky v podobe nájomného, energií, odvodov, či platov zamestnancov,“ bije na poplach iniciatíva Pomoc pre gastro.
Tá žiada taktiež kompenzáciu za katastrofický úpadok tržieb, s ktorými podniky zápasia. „V nasledujúcich dňoch budeme iniciovať preskúmanie, či opatreniami zverejnenými 9. 12. 2020 nedošlo k úmyselnému konaniu, pri ktorom bol jednej skupine podnikateľov umožnený neoprávnený prospech,“ ozrejmila svoje kroky iniciatíva Pomoc pre gastro.
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska zase prízvukuje, že súčasná kompenzácia miezd a nájomného do výšky 80 percent ceny práce nie sú postačujúce. Od štátu tak žiadajú predĺženie dátumu splatnosti niektorých poplatkov a účtov. „Zatvorenie terás bolo ohlásené náhle, bez možnosti sa na túto aktuálnu situáciu pripraviť,“ podčiarkla asociácia.
Sieť kaviarní Coffeeshop Company: Najviac to schytalo Slovensko
S lockdownom sa vo veľkom trápia aj siete podnikov. Na kolená korona kríza zrazila aj známu frančízu kaviarní Cofeeshop Company. Generálny manažér siete pre V4 Peter Ondrej upozorňuje, že celoplošné nariadenia a zákazy mohol štát radšej nahradiť regionálnymi reštrikciami.
„Zároveň sme presvedčení, že toto opatrenie malo prísť v podstatne skoršom termíne – ideálne alebo minimálne aspoň o jeden mesiac,“ zhoduje sa aj s názorom Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Ondrej zároveň podotýka, že paradoxne vidí v nariadeniach aj svetlé miesto. A to, že prevádzky by sa mohli do normálneho chodu vrátiť desiateho januára budúceho roku.
Frančíza sieti spomínaných kaviarní prevádzkuje kaviarne v štyroch krajinách, a to na Slovensku, v Čechách, Maďarsku a Poľsku. Tie majú pod palcom nezávislí podnikatelia. „Už po prvej vlne COVID – 19 a s ňou súvisiacimi reštrikciami sme stratili niekoľko partnerov a kaviarní v dôsledku ich insolvencie, najmenej v Českej republike a najviac na Slovensku,“ rekapituluje Ondrej.
„Tieto straty kopírujú objem, rozsah, adresnosť a rýchlosť ako základné parametre kvality štátnej pomoci poskytovanej postihnutým prevádzkam a subjektom v jednotlivých štátoch. V Českej republike sme boli schopní aj počas jarného kompletného núteného zatvorenia gastro-prevádzok otvoriť 3 nové kaviarne a aj v týchto dňoch dokončujeme negociácie na ďalšie dve nové kaviarne. Podobne v Maďarsku pracujeme na otvorení dvoch nových kaviarní, bohužiaľ na Slovensku s najvyššou pravdepodobnosťou budeme v Januári 2021 počítať s ďalšími stratami,“ dodáva Ondrej.
Kroky vlády podľa neho veľmi negatívne ovplyvňujú kaviarenský biznis „Viacerí naši partneri sú dnes na úplnej hrane s motiváciou pokračovať v prevádzke. V Českej republike sú naši partneri naladení pri podobných reštrikčných opatreniach uplatňovaných v ostatných mesiacoch nepomerne viac optimistickí a to z dôvodu, že štátna pomoc im poskytnutá je, na rozdiel od tej našej, skutočne kvalitná. V ČR platí, že gastro-prevádzka pri štátnej pomoci nemôže skrachovať, u nás toto pravidlo neplatí vôbec,“ opisuje smutnú realitu manažér.
Taktiež dodal, že vo veľkej miere trpia najmä prevádzky fungujúce v administratívnych budovách, ktorých zamestnanci vo väčšine prípadov v súčasnosti pracujú z homeofficeu. Forma takeaway predaja spôsobila zníženie obratu aj o 80 percent. Aj preto v týchto typoch budov kaviarne radšej zvolia úplne zatvorenie prevádzok.
Martinus: Kaviarne ťahajú kníhkupectvá
Okrem zatvorenia terás reštaurácií a podnikov od 21. decembra zatvoria svoje brány aj niektoré maloobchody. Najväčšiu ranu tak napríklad dostanú knúhkupectvá, medzi ktoré patrí sieť Martinus, ktoré práve v predviatočnom čase by mali mať výrazné zisky. Samotný Martinus, ale prevádzkuje aj sieť kaviarní Foxford.
„Poviem otvorene, že sme na tom rovnako, ako ostatný gastro segment, a poviem to tak nadnesene, že sa snažíme na to až tak nepozerať, lebo by sme museli extrémne plakať,“ povedal šéf Martinusu Michal Meško.
„Strategicky neotvárame kaviarne samostatne, ale v kombinácii s kníhkupectvom. To nám dáva, ale výhody typu, že v niektorých Foxfordoch je predajná plocha kníhkupectva rozšírená aj na tieto priestory. Snažíme sa dobiehať aj časť toho obratu, snažíme sa, aj ľudí z kaviarne, ktorí na to majú predpoklady a chuť, posúvať aj na prácu v kníhkupectve,“ prezradil Meško pre eReport, akým spôsobom sa ich značka pasuje s pandémiou.
Prazdroj: Investovali milióny do záchrany
S pandémiou si „užila“ svoje aj spoločnosť Plzeňský Prazdroj, ktorá má pod svojími krídlami reštaurácie a pohostinstvá na Slovensku aj v Českej republike.
„Len do leta sme do boja s koronou investovali takmer 4 milióny eur. Ešte aj v týchto dňoch meníme exspirované pivo v sudoch a tankoch. Zatiaľ čo na jar sme vymenili cca 4 000 hl piva v sudoch, počas druhej vlny nám čísla ukazujú, že sa budeme hýbať približne okolo 1 000 hl. Naďalej pokračujeme v dodávke odnosiek či pohárov, ale aj s balíkmi záchranných opatrení, ktoré pomáhajú podnikom s cash flow – ukončili sme aktívne vymáhanie pohľadávok, zrušili sme minimálnu veľkosť objednávky, tiež sme pristúpili k okamžitému preplácaniu všetkých dobropisov,“ povedal pre eReport Branislav Kubiš, obchodný riaditeľ pre prevádzky a reštaurácie, Plzeňský Prazdroj Slovensko.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Podniky po lockdowne na kolenách! Známa sieť kaviarní: Najviac zatvárame na Slovensku!