eReport.sk
poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Kirby
Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Kirby. Zdroj: tasr

Podľa Ameriky bude Putin odmietať mier až do ich prezidentských volieb. A čo Zelenského dekrét?

Ruský prezident Vladimir Putin neuzavrie mier na Ukrajine skôr, než sa dozvie výsledky amerických prezidentských volieb v novembri 2024. Prípadné víťazstvo Donalda Trumpa totiž posilňuje obavy z hroziaceho oslabenia západnej podpory pre Kyjev. TASR prevzala utorkovú správu z tlačovej agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. ÚŠP funguje ako ŠTB
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba

Bývalý šéf Bieleho domu Trump je popredným kandidátom na nomináciu Republikánskej strany pre voľby v roku 2024. Ostro tiež kritizuje pomoc USA Kyjevu.

S mierom sa neráta

Vysokopostavený americký predstaviteľ novinárom po zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Bruseli povedal, že Aliancia znovu vyjadrila podporu Ukrajine s vedomím, že mierová dohoda je na budúci rok nepravdepodobná.

„Moje očakávanie je, že Putin neuzavrie mier, teda zmysluplný mier, kým neuvidí výsledok našich volieb,“ povedal pod podmienkou anonymity. Na otázku, či ide o jeho osobný názor alebo názor americkej vlády, povedal, že je to „všeobecne zdieľaný úsudok“.

„Bolo to povedané v tej súvislosti, keď všetci spojenci na zasadnutí NATO v utorok vyjadrili silnú podporu Ukrajine“, dodal. Nespomenul menovite Trumpa a ani vyslovene nepovedal, nakoľko výsledok prezidentských volieb ovplyvní podporu Ukrajine.

Trump zatiaľ vedie

V prieskume verejnej mienky tlačovej agentúry Reuters a agentúry Ipsos v polovici novembra opýtaní odpovedali na otázku, koho by si vybrali z dvojice Donald Trump a Joe Biden. Trump získal náskok pred Bidenom v pomere 51 k 49 percentám v rámci intervalu spoľahlivosti približne štyri percentuálne body.

Demokrat Biden poskytuje Kyjevu masívnu vojenskú pomoc a ďalšiu podporu od začiatku invázie Ruska vo februári 2022, ale ďalšie financie zdržiava Snemovňa reprezentantov ovládaná republikánmi.

Zelenského pozvanie a dekrét

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento mesiac pozval Trumpa na Ukrajinu, aby si osobne urobil názor o rozsahu konfliktu. Trump totiž vyhlásil, že v prípade znovuzvolenia by dokázal vojnu ukončiť do 24 hodín.

Otázkou je, či v Amerike zabudli na to, že to bol práve ukrajinský prezident, ktorý prerušil začaté mierové rozhovory a následne na to vydal ešte minulý rok dekrét, ktorý zakazuje komukoľvek vyjednávať o mieri so súčasným ruským prezidentom Putinom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa Ameriky bude Putin odmietať mier až do ich prezidentských volieb. A čo Zelenského dekrét?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre