eReport.sk
Lavrov sa stretne s Blinkenom
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: tasr/ap

Arménsko a Azerbajdžan opäť vyhlásili prímerie, vzápätí prišli obvinenia


Arménsko v nedeľu obvinilo Azerbajdžan z porušenia humanitárneho prímeria, ktorého cieľom je upokojiť boje o Náhorný Karabach trvajúce takmer tri týždne. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany na Twitteri uviedla, že Azerbajdžan v nedeľu po polnoci, iba pár minút po tom, čo prímerie vstúpilo do platnosti, vypálil delostrelecké granáty a rakety. Reakcia Azerbajdžanu ešte nebola známa.

Oznámeniu o prímerí predchádzal telefonát z Ruska

Sobotňajšie prímerie sa podarilo dohodnúť po veľkej eskalácii napätia, kedy pri raketovom útoku na druhé najväčšie azerbajdžanské mesto Gandža zomrelo 13 ľudí, vrátane malých detí. Oznámeniu o prímerí predchádzal telefonát šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova s jeho partnermi z Arménska a Azerbajdžanu. Lavrov zdôraznil „potrebu dôsledného dodržiavania“ dohody o prímerí dohodnutej v Moskve minulú sobotu (10. októbra), informovalo ministerstvo zahraničia. Ministri tiež potvrdili dôležitosť začatia „zásadných“ rozhovorov na urovnanie konfliktu, informovalo moskovské ministerstvo. Predchádzajúce prímerie z 10. októbra, ktoré sprostredkovalo Rusko, s cieľom umožniť bojujúcim stranám výmenu zajatcov a tiel padlých a zahájenie „zásadných“ rozhovorov, sa rýchlo zrútilo. Obe strany sa navzájom obviňovali z jeho porušovania. Dve bývalé sovietske republiky Arménsko a Azerbajdžan na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal asi 30.000 obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arménsko a Azerbajdžan opäť vyhlásili prímerie, vzápätí prišli obvinenia

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne