eReport.sk
KK47 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí na summite NATO vo Washingtone v stredu 10. júla 2024. V utorok sa v Spojených štátoch začal trojdňový summit Aliancie, na ktorom si Aliancia pripomína 75. výročie svojho založenia. Jeho mottom je "Ukrajina a transatlantická bezpečnosť". FOTO TASR/AP President Joe Biden speaks during the opening session of the NATO Summit, Wednesday, July 10, 2024, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

Budúcnosť Ukrajiny je v Aliancii?! Na TOMTO tvrdení sa zhodli lídri členských krajín NATO


Budúcnosť Ukrajiny je v Severoatlantickej Aliancii, uviedli lídri členských krajín NATO v stredu vo vyhlásení zo summitu vo Washingtone a vyjadrili Ukrajine podporu na ceste k členstvu v Aliancii.

Vítame konkrétny pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla od summitu vo Vilniuse v oblasti požadovaných demokratických, hospodárskych a bezpečnostných reforiem. Keďže Ukrajina pokračuje v tejto dôležitej práci, budeme ju naďalej podporovať na jej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO,“ píše sa vo vyhlásení zverejnenom v stredu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident SR Peter Pellegrini
  2. Prezident SR Peter Pellegrini
  3. americký prezident Joe Biden
  4. Screenshot, Ivan Gašparovič pre eReport
  5. Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine.

Podľa vyhlásenia dostane Ukrajina pozvánku do Aliancie ak s tým budú spojenci súhlasiť a ak budú splnené všetky podmienky.

Budúcnosť Ukrajiny v NATO?

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii uviedol, že na stretnutí lídrov sa rozhodli podniknúť ďalšie kroky k tomu, aby sa Ukrajina ešte viac priblížila k NATO a potvrdil podporu Ukrajiny na jej ceste k členstvu do Aliancie. „Práca, ktorú teraz spoločne vykonávame, zabezpečí, že keď nastane správny čas, Ukrajina bude môcť bezodkladne vstúpiť. Nie je otázkou či, ale kedy,“ povedal Stoltenberg.

Šéf NATO zároveň oznámil vojenskú podporu pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd eur. „NATO sa tak nestane súčasťou konfliktu, ale pomôže Ukrajine uplatniť jej právo na sebaobranu,“ vyhlásil Stoltenberg a dodal, že Aliancia nechce vojnu predĺžiť, ale ju čo najskôr ukončiť. „Najrýchlejší spôsob ako ukončiť vojnu, je vojnu prehrať. Ale to neprinesie mier, prinesie to len okupáciu. Takže ak nechceme, aby Ukrajina prehrala, ak sa nechceme skloniť pred (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom, musíme prejaviť odhodlanie a rozhodnosť,“ uviedol generálny tajomník NATO.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budúcnosť Ukrajiny je v Aliancii?! Na TOMTO tvrdení sa zhodli lídri členských krajín NATO

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: