eReport.sk
foto: tasr

Po Jankovskej sa vo väzbe ďalší predávkoval liekmi. Ako teda fungujú po novom interné predpisy?

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská zjedla príliš veľké množstvo liekov. Skončila hospitalizovaná. Na základe tohto prípadu sa zmenili predpisy o podávaní liekov, avšak pred pár mesiacmi si takýmto spôsobom siahol na život vo väzbe známy podnikateľ.

Za väzenskými múrmi si pred pár týždňami siahol na život bratislavský podnikateľ, ktorý bol kedysi aj riaditeľom luxusnej lízingovej spoločnosti. Pavol (†54) mal podľa našich informácii na rováši niekoľko finančných podvodov, avšak väzba sa mu stala osudná.

Jankovskej sa to nepodarilo, jemu áno

Figuroval v desiatkach firiem. V bratislavských kuloároch bol podnikateľ známy pojem. V minulosti s ním ukončili biznis rôzne zvučné mená. Práve tí mu vraj naleteli. Medzi nimi je aj vyhlásený architekt. Podľa zdroja blízkeho rodine nezvládol zaobchádzanie vo väzbe. Päťdesiatštyri ročný Pavol čakal na verdikt súdu, ale nedočkal sa. Psychicky pobyt za múrmi väznice nezvládol a siahol si na život. Samovraždu sa mu podarilo dokonať s liekmi, ktoré užíval. Avšak po pokuse o samovraždu Moniky Jankovskej sa interné predpisy podávania liekov vo februári zmenili. Ako je možné, že prišlo k takémuto nešťastiu napriek novým opatreniam?

Súvisiace články:

  1. ministerstva spravodlivosti SR za Smer-SD Moniku Jankovskú privádzajú na Špecializovaný trestný súd.

Psychofarmaká vraj neužil, cestu si však našiel

„Od februára 2021 nadobudol účinnosť interný predpis Zboru väzenskej a justičnej stráže, na základe ktorého sa pri preskripcii psychofarmák a analgetík opiátového typu tieto lieky obvineným vydávajú len prostredníctvom dávkovačov po jednotlivých dávkach. V týchto prípadoch užitie jednotlivých dávok liekov vydávaných prostredníctvom dávkovačov kontroluje určený príslušník zboru pri ich vydaní. Avšak vo vami spomínanom prípade sa nejedná o zneužitie týchto druhov liekov a nebol dôvod na neposkytnutie medikamentóznej starostlivosti na celý mesiac,” ozrejmila hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

„Vydávanie liekov väzneným osobám sa riadi záväznými predpismi o poskytovaní zdravotnej starostlivosti obvineným a odsúdeným v jednotlivých ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže. Napriek tomu, že v spomínanom prípade išlo o dlhodobú liečbu, obvinený bol po nástupe do výkonu väzby opätovne poučený väzenským zdravotníckym personálom o účele, spôsobe užívania, terapeutickom dávkovaní a prípadných nežiaducich účinkoch predpísaných liekov. Poučenie mu bolo poskytnuté zrozumiteľne a primerane rozumovej a vôľovej vyspelosti a zdravotnému stavu,” dodala k prípadu Pavla.

Monika Jankovská v sprievode polície. Foto: tasr

Ťahali sa za prsty

Podnikateľ, ktorý si siahlo vo väzbe na život sa pred rokmi obával Mariana Kočnera. Ku kauze zorganizoval aj tlačovú konferenciu. Kedysi bol s Kočnerom partner v biznise. Vyhlásil, že mu naletel. V kšefte sa točili veľké peniaze, nie však s kostolným poriadkom. Peniaze mali skončiť v daňovom raji. Kočner vtedy všetko popieral. Pavol však podával na kontroverzného Kočnera a neznámych páchateľov trestné oznámenie. Podporovala ich organizácia OZ Boj proti Kriminalite. Dnes mŕtvy, väzobne stíhaný Pavol tvrdil, že sa im Kočner vyhrážal aj perzekúciami zo strany orgánov činných v trestnom konaní. „Marian Kočner, aby prinútil podnikateľov spolupracovať s ním a aby presadil svoje nekalé ciele, opakovane používal hrozby násilia, smrti alebo väzenia,“ uvádzali traja dotknutí so strachom.

Demonštroval moc

Predmetom kauzy boli pozemky v Pezinku. Zosnulý chcel stavať, ale musel si peniaze požičať. Pôžičku nestíhal s partnermi platiť a nechceli prísť o pozemky, ktorými ručili. Do hry vtedy vstúpil podnikateľ Marian Kočner s tým, že pomôže vybaviť úver v banke. Výsledok plánov bol však taký, že podnikatelia nemali ani peniaze, ani pozemky. Na tlačovej konferencii dokonca pustil Pavol záznam z telefonátu. Kočner komunikoval štýlom, na ktorý by si mohol dať aj ochrannú známku: „Trestnoprávna zodpovednosť… Nech sa páči, už si raz išiel v želiezkach z domu, pamätáš si to? Chceš ísť znovu? Žiadny problém. Ver mi.“

Nepriznal sa

Pavol bližšie opísal počínanie dnes odsúdeného multifunkčného výmyselnika: „Kočner neváha použiť vyhrážky od smrti rodičov a trestnoprávnej zodpovednosti, basy, atď. Jeho konanie je nie len nekorektné, ale pre prijímateľa tohto odkazu zahanbujúce a nepríjemné,“ dodal. V zápätí položil rečnícku otázku: „Je to teda také jednoduché, aby Kočner poslal niekoho v tomto štáte do basy? Má ešte stále taký vplyv na osudy ľudí, ktorí sa mu nepodriadia, že ich môže poslať do basy?” Kočner v tom čase vyhlásil, že s obvineniami nesúhlasí a považuje ich za nepravdivé: „Pán Jánošík je podvodník a falšovateľ a za tým si stojím!“ reagoval Kočner a dodal: „V tomto štáte predsa posielajú ľudí do basy orgány činné v trestnom konaní.“

Foto: tasr, profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport