eReport.sk
Igor Matovič
Igor Matovič. Foto: fb/obycajniludiaanezavisleosobnosti

Platy poslancov sa zvýšia či znížia? Matovič tvrdí, že to prvé! A chce navrhnúť to druhé!

Platy poslancov Národnej rady (NR) SR a prezidentky Zuzany Čaputovej by sa mali v roku 2023 extrémne zvýšiť. Tvrdí to líder OĽANO Igor Matovič. Chce preto na najbližšej schôdzi NR SR rokovať o návrhu, ktorým by sa platy v druhom polroku znížili tak, aby poslanci a prezidentka zarábali rovnako ako v minulom roku.

Verí, že návrh sa prerokuje, hoci nebude predložený v súlade s rokovacím poriadkom. OĽANO vyzýva poslancov a prezidentku, aby verejne podporili zmrazenie platov.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Boris Kollár bol vo Švajčiarsku.
  2. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová.
  3. Igor Matovič
  4. Michal Šimečka

Chce zachovať status quo

Matovič na pondelkovej tlačovej konferencii informoval, že plat poslanca by mal vzrásť zo sumy 5814 eur na výšku 6651 eur v roku 2023. To je o vyše 800 eur viac, ako bol plat v minulom roku. Plat prezidentky by sa mal podľa Matoviča zvýšiť zo 14.408 eur na 16.976 eur.

Platy za rok 2023 sa odvíjajú z deficitu hospodárenia, ktorý bol podľa Matoviča zverejnený v apríli. Preto sa má rozdiel v plate poslancov vyplácať spätne. Účinnosť novely navrhnú od júla tak, aby bol plat poslanca a prezidentky v druhom polroku 2023 rovnaký ako v roku 2022.

Platy poslancov už znižovať chcel

Hnutie OĽANO vyzvalo prezidentku, aby verejne podporila jeho iniciatívu za zmrazenie platov. Zároveň vyzýva poslancov, aby umožnili zaradiť návrh na rokovanie najbližšej schôdze, ktorá sa začína 2. mája. Návrhy sa do parlamentu musia predkladať aspoň 15 dní pred začiatkom schôdze, zároveň platí, že návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona. Matovič už predkladal zákon o znížení platov poslancov, parlament ho v marci odmietol.

„Chceme predložiť riešenie, ktoré síce bude na hrane, ale myslíme si, že poslanci a strany majú morálnu povinnosť to podporiť,“ tvrdí Matovič. Návrh chcú predložiť v úvode májovej schôdze ako nový bod do programu.

Prezidentka Zuzana Čaputová však reagovať na návrh lídra OĽANO nebude. Jej hovorca Martin Strižinec uviedol, že už v septembri 2022 Čaputová požiadala premiéra Eduarda Hegera, aby pri príprave rozpočtu zvážil zníženie jej platu.

Zdroj: tasr, fb/obycajniludiaanezavisleosobnosti


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Platy poslancov sa zvýšia či znížia? Matovič tvrdí, že to prvé! A chce navrhnúť to druhé!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php