eReport.sk
Pernikárka Daniela Thérová z Tvrdošoviec vie upiecť skutočne nádherné, a navyše veľmi chutné perníkové výtvory. Foto: Jozef Uhlárik

Pernikárka „amatérka“ dokazuje, že aj nováčik vie urobiť krásne sladké veci


„Po roce Vánoce Vánoce přicházejí, šťastné a veselé…“ spieva sa v jednej z českých vianočných piesní. Áno, Vianoce sú tu a s ním aj vypekanie rozličných sladkých dobrôt, ktoré rozvoniavajú na štedrovečernom stole. Pečeniu perníkov či medovníkov sa venuje čoraz viac žien mladšieho veku. O dobré perníkové či medovníkové pochúťky teda núdza nebude.

Recept na perníky má od svojej prababky

Naozaj nielen veľmi chutné, ale najmä krásne veci z medovníka vie vykúzliť aj Daniela Thérová z Tvrdošoviec, ktorá sa síce svojej záľube nevenuje dlho, zato jej výtvory si skutočne zaslúžia obdiv. Platí to najmä o tie, ktoré robí so zimnou, teda vianočnou tematikou. Jej nádherné domčeky či stromčeky od nej známi, ale i neznámi, berú doslova ako teplé rožky, takže sa stali súčasťou jej predvianočného života. A nielen toho, pretože ona svoje krásne a sladké výtvory robí v podstate počas celého roka. Daniela sa zdobeniu perníkov sa venuje iba čosi viac ako dva roky. 

„Perníky som milovala od malička. K ich pečeniu v takej miere, ako to robím teraz, som sa dostala úplnou náhodou, keď som dcérke chcela pripraviť perníčky do školy ako darček na vianočný večierok. Recept na ne mám od svojej prababky. No a vtedy, ako som to cesto rozvaľkala a vykrajovala z neho srdiečka, som sa na to pozrela a videla som, že mi z toho vzniklo slnko. Takže touto „mandalou“ sa to celé začalo,“ hovorí s úsmevom sympatická pernikárka, ktorá síce perníky piecť zvykla, ale nezdobila ich. Odvtedy ale začala vytvárať aj pre ňu výnimočné veci.

Perníková koruna pre rakúskeho arcivojvodu

Vianočný košík, šálka a iné sladké výtvory sa spod jej rúk začali rozrastať o stromčeky, chalúpky a iné nádherné výtvory. Daniela priznáva, že medzi jej nateraz TOP výtvory patrí kniha na stretávku po 40-tich rokoch a cisárska koruna, ktorú od nej dostal rakúsky arcivojvoda Michael Habsburg-Lothringen. „Volala mi pani, že by chceli niečo na stretávku, že k tomu potrebujú 40 perníkov, ale že to celé nechajú na mňa. Keďže to malo byť staré, vzácne a hodnotné, čo navyše ešte získava na inej hodnote, tak na základe toho som sa rozhodla, že spravím starú knihu, ktorá predsa má svoju hodnotu, kde je už všetko zapísané. A musí byť vyslovene luxusná, aj keď je iba perníková,“ prezradila Daniela čo-to o vzácnej perníkovej knihe.

„Na cisárskej korune, ktorá bola skutočne výnimočným dielom, bolo zaujímavé i to, že bola na štvorhrannom podstavci bol s každej strany štátny znak každej krajiny, v ktorej počas 900-ročnej histórie Habsburgovci vládli. Vrchnú, oddeliteľnú časť kazety tvorila krásne vyzdobená cisárska koruna a vo vnútri bolo 12 medovníkových cisárskych erbov pre vnukov prominentného páru,“ opísala Daniela Thérová svoje doslova majstrovské dielo robené pre potomka kráľovského rodu z Viedne, ktoré mu darovala v júni tohto roka. Ten jej ako protihodnotu poslal podpísanú knihu aj s venovaním Panovníci a králi na území Slovenska. Zaujímavých a zároveň ťažkých, no veľmi pekných vecí urobila Daniela viacero, koruna pre arcivojvodu však bola úplnou topkou.

Perníky pomáhajú tehotným na tvorbu mlieka

Paradoxne, najťažšou vecou, ktorú robila, nebola už spomínaná kniha, ale futbalová lopta. „To preto, lebo bola okrúhla s priemerom 20 cm a bola 5D. Na to, aby tá futbalová lopta vyzerala ako futbalová lopta, a pri spájaní polevy nie jedno ako spájate polevy. Čiže ja som každý deň mohla urobiť len 1 dielik. Musela som ho mať vždy tak otočenú, aby ten jeden dielik bol rovno. Nemohla som s tým pohnúť, nemohla som ju mať ani trošku otočenú, lebo keby sa mi tá poleva naklonila už by to nevyzeralo tak dobre,“ priznáva Daniela a dodáva, že lopta sa skladala z dvoch častí, a preto práca na nej bola aj časovo náročnejšia. Robila ju celý mesiacNajťažšia je na tom celom tá príprava, pretože si musím premyslieť, čo budem ako robiť, a kedy to budem robiť,“ netají tvrdošovská pernikárka, ktorá za svojou prácou vidí aj blahodarné psychologické účinky jej perníkov.

A nielen psychologické. „Keď som bola prvýkrát tehotná, bolo to okolo Vianoc, tak som zjedla naozaj veľa perníkov, pri tom som ale som zistila, že mám strašne veľa mlieka. Napokon som prišla na to, že perníky mi výnimočne pomáhali pri jeho tvorbe. Aj teraz zvyknem veľa piecť perníky ženám, ktoré začínajú kojiť, prípadne im odchádza mlieko, alebo ho majú málo. Mesiac až dva predtým začnú jesť aspoň jeden či dva perníky a úspech sa zväčša dostaví. Navyše, oni obsahujú takú zmes pre bábätko, že sa cíti nasýtené,“ pridáva svoju životnú skúsenosť Daniela Thérová, ktorá má osobne vyskúšané, že perníky pôsobia blahodarne na dojčiace detičky. Ostatne, odskúšala si to pri oboch svojich deťoch.

Recept Daniely Thérovej na kvalitné perníkové cesto

Ono sa vraj ľúbi hladkať, preto čím je cesto prepracovanejšie, tým bude lepšie. Treba klásť dôraz aj na jeho odpočinok, teda na proces zretia, ktorý dosiahne bez pridania chemických prísad.

Potrebné ingrediencie na 1400 gr. cesta:

700 gr. hladkej múky T650, ktorá je vraj jemnejšia (môže byť aj perníčková múka, ale to je údajne málokedy dostať)

1 čajová lyžička sódy bikarbóny

250 gr. práškového cukru

1 balík perníkového korenia

30 gr. kakaa

100 gr. masla

200 gr. medu

3 vajcia

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pernikárka „amatérka“ dokazuje, že aj nováčik vie urobiť krásne sladké veci

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: