eReport.sk
Na kombosnímke zľava Volodymyr Zelenskyj a John Kirby.
Na kombosnímke zľava Volodymyr Zelenskyj a John Kirby. Foto: tasr/ap

Pentagón tvrdí, že Ukrajina dostala od spojencov lietadlá: Zelenskyj by chcel prístup ku všetkým zbraniam!

Na Ukrajinu boli od jej spojencov doručené bojové lietadlá, ako aj súčiastky na opravu poškodených lietadiel s cieľom posilniť vzdušné sily krajiny brániacej sa proti ruskej vojenskej agresii. Oznámilo to v utorok americké ministerstvo obrany, ktoré však odmietlo spresniť počet lietadiel, ich typ, ako aj to, z ktorej krajiny pochádzajú. TASR prevzala správu z agentúr AFP a Reuters.

Kyjev už niekoľko týždňov žiada západných spojencov, aby mu poskytli stíhačky MiG-29, ktoré ukrajinskí piloti vedia ovládať a viaceré východoeurópske krajiny ich majú k dispozícii.

Ukrajinské sily „majú práve teraz k dispozícii viac stíhacích lietadiel s pevnými krídlami ako pred dvoma týždňami,“ povedal novinárom hovorca Pentagónu John Kirby. Ako poznamenal, Spojené štáty „pomohli s prepravou niektorých dodatočných náhradných dielov“, avšak „netransportovali celé lietadlo“.

Lietadlá sú vraj ruskej výroby

Kirby naznačil, že dodané lietadlá sú ruskej výroby. „Iné krajiny, ktoré majú skúsenosti s takýmito typmi lietadiel im (ukrajinským silám) dokázali pomôcť uviesť do prevádzky viac lietadiel,“ povedal.

Kyjev už niekoľko týždňov žiada západných spojencov, aby mu poskytli stíhačky MiG-29, ktoré ukrajinskí piloti vedia ovládať a viaceré východoeurópske krajiny ich majú k dispozícii.

Začiatkom marca sa diskutovalo o možnom presune takýchto lietadiel z Poľska, avšak Washington tento plán odmietol pre obavy, že Moskva tento krok bude považovať za priame zapojenie Severoatlantickej aliancie do vojenského konfliktu na Ukrajine.

Zelenskyj opäť apeloval na Západ, chce zbrane

Na navýšenie dodávok zbraní pre Ukrajinu opätovne apeloval tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok večer vo videu zverejnenom na platforme Telegram. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a AP.

Ruská armáda sa v tejto vojne navždy zapíše do svetových dejín ako najbarbarskejšia a najkrutejšia armáda na svete.

Volodymyr Zelenskyj.

„Ak by sme mali prístup ku všetkým zbraniam, ktoré potrebujeme, ktoré majú naši partneri a ktoré sú porovnateľné so zbraňami Ruskej federácie, už by sme túto vojnu ukončili,“ povedal Zelenskyj. Je „morálnou povinnosťou“ krajín, ktoré takéto zbrane majú, aby ich Kyjevu poskytli, zdôraznil. Dodal, že to pomôže zachrániť tisíce životov Ukrajincov. „Akékoľvek oneskorenie pomoci pre Ukrajinu dáva okupantom príležitosť na zabitie ďalších Ukrajincov,“ varoval.

Ukrajinský prezident: Rusi cielene zabíjajú civilistov

Zelenskyj tiež uviedol, že väčšina bojových síl Ruska je nasadených na Ukrajine a hoci Moskva tvrdí, že útočí len na vojenské ciele, ruské jednotky podľa jeho slov naďalej zabíjajú civilistov v obytných zónach. „Teraz je prakticky celá časť ruskej armády, ktorá je pripravená bojovať, koncentrovaná na území nášho štátu a v pohraničných oblastiach Ruska,“ povedal.

Osud desiatok tisíc obyvateľov Mariupola, ktorí boli predtým presunutí na územie kontrolované Ruskom, je neznámy.

Tvrdí prezident Ukrajiny.

„Ruská armáda sa v tejto vojne navždy zapíše do svetových dejín ako najbarbarskejšia a najkrutejšia armáda na svete,“ citovala Zelenského slová agentúra AP. „Cielené zabíjanie civilistov a ničenie obytných budov všetkými druhmi zbraní vrátane tých, ktoré zakazujú medzinárodné dohovory, to je typický znak ruskej armády,“ kritizoval. „Je to taká podlosť, že pre celé generácie bude Ruská federácia zdrojom absolútneho zla,“ dodal.

Situácia v Mariupole je vraj nezmenená

Prezident podotkol, že situácia v obliehanom meste Mariupol sa nezmenila a je naďalej nesmierne ťažká. Ruská armáda podľa neho blokuje všetky pokusy na otvorenie humanitárnych koridorov a „záchranu našich ľudí“. „Osud desiatok tisíc obyvateľov Mariupola, ktorí boli predtým presunutí na územie kontrolované Ruskom, je neznámy,“ dodal.

Kremeľ podľa Zelenského neodpovedal na návrh výmeny prokremeľského politika Viktora Medvedčuka zadržaného po úteku z domáceho väzenia, za obrancov Mariupola. Zelenskyj tiež priblížil, že „intenzita ostreľovania zo strany ruských jednotiek v smere na Charkov, na Donbase a v Dnepropetrovskej oblasti sa výrazne zvýšila“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak zabezpečuje presun spolubojovníkov počas kontroly nástražných pásc v meste Buča pri Kyjeve.
  2. Björn Arild Gram.
  3. Na ilustračnej snímke miestni obyvatelia stoja vedľa tela muža, ktorý zahynul počas bojov 13. apríla 2022 v Mariupole.
  4. Zľava prezidentka Zuzana Čaputová a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  5. Údajné obyvateľky Mariupola ďakujú Rusom a kritizujú bojovníkov Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pentagón tvrdí, že Ukrajina dostala od spojencov lietadlá: Zelenskyj by chcel prístup ku všetkým zbraniam!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti