eReport.sk
Peter Pellegrini, foto: tasr - Ján Krošlák

Pellegrini na Matoviča udrel anketou. Lacný populizmus, hlásia odborníci!

Mení taktiku? Expremiér Peter Pellegrini stavil na podobné politické zbrane, ako súčasný šéf vlády Igor Matovič. Líder čerstvého projektu Hlas – SD vyrukoval s niečim, na čo sme boli zvyknutí skôr práve u šéfa Obyčajných ľudí. Pellegrini ohlásil internetovú anketu!

Inšpiroval sa Matovičom? Súčasný premiér Igor Matovič zaklincoval predvolebnú kampaň vo februári tohto roka tzv. internetovým referendom. Ľudia na webovej stránke mohli hlasovať o 11 otázkach, ktoré sa týkali viacerých spoločenských oblastí a cieľov budúcej vlády. Kurióznym je, že práve v Matovičových šľapajách sa rozhodol pokračovať jeho politický sok Peter Pellegrini.

Pellegriniho anketa

Odštiepené krídlo Smeru, ktoré sa sformovalo do Hlasu – SD prišlo s nečakanou iniciatívou. Peter Pellegrini avizoval spustenie internetovej ankety. Témou má byť skrátenie volebného obdobia parlamentu. Teda či sú ľudia viac menej ochotní uvažovať nad predčasnými parlamentnými voľbami.

„Sedemnásteho novembra odštartuje Hlas-sociálna demokracia internetovú anketu a na stránke www.referendum2021.sk sa budeme pýtať ľudí, či súhlasia so skrátením volebného obdobia NR SR. Pozývam všetkých ľudí, aby sa do ankety 17. novembra zapojili a dali jasne najavo, čo si o tejto vláde na čele s premiérom Igorom Matovičom myslia,“ priblížil Pellegrini. Bývalý premiér odštartuje iniciatívu v deň, keď si pripomíname pád komunistického režimu na Slovensku a Nežnú revolúciu.

„Prvýkrát po 31 rokoch sa vládnuci režim vyhráža ľuďom, že ak sa na námestiach zídu, nasadí políciu,“ podotkol. „Hoc sa mi to nepáči a považujem vyhlásenie núdzového stavu za protiústavné, žiaľ, vyhlásený je a ja sa ako občan musím zdržať akéhokoľvek protiprávneho konania,“ pokračoval.

Politológovi Grigorimu Mesežnikovi sa nepozdáva, že tento krok ohlásil práve na spomínaný pamätný deň. Práve v tento deň sa pripravuje protivládne masívne demonštrácie, ktorých sa majú zúčastniť okrem futbalových ultras fanúšikov bok po boku národniari na čele s Andrejom Dankom, Smer s Robertom Ficom, ale aj komunistická strana či kotlebovci. „Je to dosť povážlivé. Práve k 17. novembru sa organizujú rôzne pochybné podujatia. Buď sú proti demokracii, ako fašisti, alebo Robert Fico, ktorý si 17. november ani nevšimol a je na čele strany, ktorá je celá ponorená aj s hlavou do korupčných škandálov mafiánskeho typu. No je zvláštne, že práve 17. novembra chcú dačo takéto organizovať,“ myslí si o termíne ankety Mesežnikov.

Odborníci tvrdo: Populizmus!

Pellegrini s anketovým nápadom priamo odkazuje na kroky Igora Matoviča z kampaňového predvolebného obdobia. Expremiér verí, že ak sa do ankety zapojí viac ľudí, ako do Matovičovho internetového referenda, bude to pre vládu rovnako závažné. Výsledky ankety šéfa Obyčajných ľudí sa totiž mali preniesť aj do programového vyhlásenia vlády. Mesežnikov si myslí, že Pellegrinho nápad je klasikou, ktorá sa objavovala už na stole viacerých vlád. „Je to taká dlhohrajúca pesnička slovenských národných populistov. Cez Mečiara až po Fica. Oni sa už niekoľkokrát pokúšali o organizovanie akcií smerujúcich k zmene mocenských pomerov,“ uviedol politológ.

Podobne vidí tento nástroj politického boja aj marketér a zakladateľ reklamnej agentúry Respect APP Róbert Slovák. „Myslím si, že je to len populistický nástroj, ktorý nemá reprezentatívnu výpoveď. Pretože sa ho zúčastnia prioritne ľudia, ktorých oslovuje, ten ktorý tú anketu spúšťa. Je tam množstvo ľudí, ktorí anketu ani nezachytia a prípadne nie sú fanúšikmi toho konkrétneho politika, ktorý anketu spúšťa. Je to nereprezentatívne a pokryvovanie všeobecných pohľadov na to, ako by sa mala anketa robiť,“ udrel Slovák. Ten dodal, že ide zrejme o trend, ktorý prišiel súčasne so sociálnymi sieťami, no podľa odborníka ide o zneužitie tohto nástroja na podčiarknutie politických cieľov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pellegrini na Matoviča udrel anketou. Lacný populizmus, hlásia odborníci!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti