eReport.sk
Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini
Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Zdroj: fb/pp

VIDEO Pellegrini: Hanba! Ctíme si odkaz hrdinov SNP, ale… Nikdy som takýto prázdny pamätník nevidel

Ctíme si odkaz hrdinov SNP. Nikdy nedovolíme návrat dejín v ich tragickej podobe. Vážime si hrdinov tých čias, pretože sú svedectvom odvahy a statočnosti. Povedal to pri príležitosti 79. výročia Slovenského národného povstania líder strany HLAS – Sociálna demokracia Peter Pellegrini.

Pellegrini na sociálnej sieti dodal, že SNP je symbolom jednoty a spojenia národa v mene lepšej budúcnosti.

Peter Pellegrini a jeho kolegovia v Banskej Bystrici.

Zdroj: youtube/@hlassocialnademokracia

Pellegrini: Privátna akcia „pánov z vlády“

Avšak líder Hlasu tiež vo videu, na ktorom je spolu so svojimi spolustraníkmi, povedal: „Už po tretí alebo štvrtý raz zažívame podľa mňa najväčšiu hanbu, akú môže jedna krajina zažiť. Takéto ´smiešne´ oslavy SNP, aké nám aj tento rok ´predviedla´ pani prezidentka s pánom predsedom parlamentu a pánom premiérom, nemajú v dejinách Slovenska obdoby,“ povedal Pellegrini.

„Som hrdý Bystričan. Moji kolegovia z celého Slovenska sem dnes prišli. aby sme si uctili pamiatku tých, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Kde inde ako tu, v Banskej Bystrici, by sa oslavy mali konať?,“ kladie rečnícku otázku.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Podľa Pellegriniho prezidentka Zuzana Čaputová a „páni z vlády si spravili privátnu akciu sami pre seba“. A – ako dodal – „až o desiatej ráno ´veľkodušne´ pustili ľudí do areálu pamätníka“. „Nikdy som o desiatej ráno v takýto deň taký prázdny pamätník SNP nevidel. A je to smutné,“ dodáva Pellegrini. Ubezpečuje, že sa to po voľbách zmení a „na budúci rok budete svedkami pompéznych osláv 80. výročia SNP“.

Pellegrini: Položili vence a odleteli vrtuľníkom

HLAS považuje za hanebné, akým spôsobom pristúpili politickí predstavitelia štátu k oslavám SNP v Banskej Bystrici. „Považujem za hanebné, že v čase keď naberajú na sile politici spochybňujúci SNP, si predstavitelia štátu z osláv SNP urobia súkromnú akciu, bez ľudí. Je neprípustné a neospravedlniteľné, aby sa priviezli vrtuľníkom, položili si vence a znova odleteli preč,“ uviedol Pellegrini.

„Zažili sme, keď na výročie SNP kotlebovci, a dnešný predseda Republiky Uhrík vyvesili čiernu zástavu na župe v BB. Je preto povinnosťou ústavných činiteľov, Čaputovej, Kollára a Ódora vzdať verejne úctu hrdinom SNP. Byť pomyselným majákom obrany demokratických hodnôt. Aby sa však vyhli nespokojnosti ľudí hanebne sa skryli. V čase hybrydných vojen a dezinterpretácii histórie sa správajú rovnako ako to robili Matovič a Heger,“ zdôraznil.

Pellegrini hovorí o neúcte k preživším

Pellegrini dodal, že „mnohí z preživších sa možno ďalšej oslavy o rok nedožijú. Toto správanie je hlboká neúcta voči nim a ich skutkom“. „Moja vláda si 75. výročie SNP uctila spôsobom, aký tejto udalosti prináleží. A chcem dať verejný záväzok, že ak budeme vo vláde pripravíme také veľké oslavy spojené s ľuďmi, ktoré budú zodpovedať hodnotovému odkazu SNP,“ povedal.

Zároveň je presvedčený, že oslavy SNP patria v prvom rade do Banskej Bystrice. „Tu sa zrodilo povstanie, tu je to ikonické miesto a tu treba si to pripominať s ĺuďmi,“ skonštatoval líder Peter Pellegrini.

Zdroj: fb/pellegrini.peter, hlas-sd


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Pellegrini: Hanba! Ctíme si odkaz hrdinov SNP, ale… Nikdy som takýto prázdny pamätník nevidel

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre