eReport.sk
Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Foto: wikipedia

Oslavy SNP v Banskej Bystrici bez prejavov, otvorené širokej verejnosti

S prístupom širokej verejnosti a bez prejavov najvyšších ústavných činiteľov sa v utorok v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnia oslavy 79. výročia SNP.

„Tohtoročné oslavy budú venované v prvom rade širokej verejnosti. Všetkým, ktorí chcú vzdať úctu hrdinom národnooslobodzovacieho boja. Múzeum a ministerstvo obrany preto pristúpili k zmenám v organizácii podujatia,“ uvádzajú k oslavám ich hlavní organizátori.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michal Kaliňák (Hlas-SD).
  2. Samozvaná právna odborníčka
  3. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.

Sprievodný program

Ako zdôraznili, na základe množstva atraktívnych sprievodných programov, aktívnej spolupráce mladej generácie sa múzeu podarila zásadná zmena vnímania štátneho sviatku u domácej i zahraničnej verejnosti. „Dôkazom toho je zahraničná účasť zástupcov diplomatických misií z viac ako 35 krajín sveta. Tá prevyšuje účasť jednotlivých národov a národností v SNP,“ dodalo múzeum.

Oslavy sa začnú kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP o 10.00 h. Tradičná pietna spomienka vrátane položenia vencov z úrovne najvyšších štátnych a vládnych predstaviteľov sa uskutoční v komornejšej podobe ešte pred oficiálnym začiatkom osláv.

Dopravné obmedzenia

Kultúrny program sa začne asi o 11.00 h. Vystúpia v ňom folklórny súbor Marína zo Zvolena, kapela Čendeš, Peter Lipa s kapelou a Katarína Koščová s klavírnym sprievodom Daniela Špinera. Oslavy ukončí slávnostný koncert Štátnej opery, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP na rok 2023.

Návštevníci uvidia statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl SR. Dozvedia sa o aktivitách Vojenského historického ústavu či športového vojenského klubu Dukla Banská Bystrica. Nebude chýbať ani dobový vojenský tábor či prezentácie klubov vojenskej histórie. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne v čase od 10.00 do 18.00 h.

Počas konania sa osláv SNP budú tak ako každoročne aj teraz v meste pod Urpínom dopravné obmedzenia. Týkajú sa predovšetkým ulíc Cikkerova, Kuzmányho a Kapitulská. Dotknuté miesta budú riadne označené dopravným značením.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Oslavy SNP v Banskej Bystrici bez prejavov, otvorené širokej verejnosti

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre