eReport.sk
Premiér SR Robert Fico na mimoriadnej schôdzi parlamentu k programovému vyhláseniu vlády. Foto: yt/@ereporttv

VIDEO eReport je v centre diania! Parlament rokuje o programovom vyhlásení vlády a žiada poslancov o dôveru

Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k programovému vyhláseniu vlády (PVV). Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) prišiel predložiť svoj program a požiadať parlament o dôveru.

Vláda schválila svoj program v pondelok (13. 11.). Každá nová vláda musí podľa Ústavy SR do 30 dní od svojho vymenovania predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru.

Vládny kabinet na čele s premiérom Robertom Ficom predkladá v Národnej rade SR svoj program a žiada parlament o dôveru.

Zdroj: youtube/@ereporttv

Premiér podčiarkol potrebu rešpektovať ústavu

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v úvode diskusie predstavil vládny program. Podčiarkol potrebu rešpektovať Ústavu SR a požiadal o dôveru. Následne vystúpil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Deklaroval, že vláda sa bude snažiť naplniť nádej občanov na lepší, pokojnejší a bezpečnejší život.

Do diskusie sa predbežne prihlásilo 50 rečníkov písomne, z toho štyria sú za poslanecký klub. Podľa rokovacieho poriadku môže písomne prihlásený člen snemovne rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude množné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.
        

Na programe sú aj ďalšie návrhy zákonov

Diskusia k PVV trvala aj v minulosti viac dní. Napríklad pri schvaľovaní programu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) trvala zhruba päť dní a zapojilo sa do nej okolo 70 rečníkov. Po rekonštrukcii vlády v roku 2018, keď Roberta Fica na premiérskom poste striedal Peter Pellegrini, sa do diskusie prihlásilo písomne 39 rečníkov z radov vtedajšej opozície. V roku 2016, keď o dôveru NR SR žiadal predchádzajúci Ficov kabinet, zasadala snemovňa šesť dní.

Na programe 3. schôdze NR SR sú aj dva vládne návrhy zákonov s návrhmi na ich prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Jeden sa týka 13. dôchodkov, druhý zas kategorizácie ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: tasr, ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO eReport je v centre diania! Parlament rokuje o programovom vyhlásení vlády a žiada poslancov o dôveru

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre