eReport.sk
Ilustračné foto: wikipedia

Parížska radnica proti ťažkým SUV! Chce zvýšiť parkovné, rozhodne referendum

Parížska radnica chce iniciovať referendum o zvýšení poplatkov za parkovanie ťažkých áut typu SUV. Hlasovanie sa uskutoční 4. februára a bude už druhým celomestským referendom. Informovala o tom TASR podľa agentúry AFP.

Parížska primátorka Anne Hidalgová uviedla, že zvýšenie parkovného pre SUV bude podstatné, zvažovanú sumu však neuviedla. Nešpecifikovala ani hmotnostnú kategóriu áut SUV. Dodala, že vyššia sadzba by nemala vplyv na rezidenčné parkovanie.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Blíži sa jeho koniec?
  2. Kto ponesie zodpovednosť? Podľa bývalého ministra „Washington ovládajú kliky, ktoré chcú a potrebujú konflikty po celom svete.

SUV sú príčinou mnohých problémov

Parížska radnica chce takto „umožniť lepšie zdieľanie verejného priestoru v prospech mäkkej mobility,“ uviedla v tlačovej správe. Píše sa v nej tiež, že za posledných desať rokov sa vďaka opatreniam radnice podarilo znížiť počet takýchto áut vo francúzskej metropole, avšak ich veľkosť a priemerná hmotnosť narastajú.

Vozidlá typu SUV sú „náchylné na nehody, ťažké, objemné a znečisťujú životné prostredie“, preto ich viaceré inštitúcie považujú za príčinu mnohých problémov vo verejnom priestore, tvrdí radnica.

Signál pre výrobcov

Parížska radnica chce hlasovaním vyslať výrobcom automobilov signál, aby obmedzili výrobu „gigantických“ áut, ktoré pre kvalitu života v meste nie sú vhodné. Parížania, ktorí sa chcú zúčastniť na hlasovaní, by sa mali do 8. januára zapísať do voličských zoznamov.

V apríli tohto roku sa do hlasovania o zdieľaných elektrokolobežkách zapojilo 7,5 percenta voličov (niečo vyše 100.000 obyvateľov Paríža). Tí drvivou väčšinou odmietli tento spôsob dopravy. Zdieľané kolobežky z parížskych ulíc zmizli od piatka 1. septembra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Parížska radnica proti ťažkým SUV! Chce zvýšiť parkovné, rozhodne referendum

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre