eReport.sk
Odvolaný biskup biskupa Joseph Strickland. Foto: wikpedia

Pápež František odvolal konzervatívneho amerického biskupa Josepha Stricklanda

Pápež František odvolal biskupa Josepha Stricklanda, jedného zo svojich najostrejších kritikov medzi americkými katolíckymi konzervatívcami, oznámil v sobotu Vatikán. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Je veľmi zriedkavé, aby bol rímskokatolícky biskup úplne zbavený svojich povinností. Zvyčajne sú biskupi, ktorí majú problémy s Vatikánom, požiadaní o odstúpenie ešte pred podaním demisie, ktorú pápež prijme. Pápeži robia takéto kroky, ktoré sa považujú za drastické, keď biskup odmietne žiadosť o odstúpenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto bude tento víkend diskutovať? Pozrite si prehľad hostí vo víkendových diskusných reláciách.

Odvolanie oznámila aj Konferencia biskupov USA

Strickland má 65 rokov, čo je o desať rokov menej, ako je obvyklý vek odchodu do dôchodku pre biskupov. Strickland, aktívny používateľ sociálnych médií, ktorý bol biskupom Tylerskej diecézy v Texase od roku 2012, začiatkom tohto roka na vtedajšej sociálnej sieti Twitter napísal, že odmieta pápežov „program podkopávajúci depozitum viery“.

Odvolanie nasledovalo po vatikánskom vyšetrovaní vedenia Tylerskej diecézy, ktoré zahŕňalo aj preskúmanie Stricklandovho vybavovania finančných záležitostí.

Jeho odvolanie oznámila súčasne aj Konferencia katolíckych biskupov Spojených štátov (USCCB). Vatikán ani konferencia však konkrétny dôvod odvolania neuviedli. Strickland na svoje odvolanie bezprostredne nereagoval. František za dočasného správcu diecézy vymenoval austinského biskupa Joea Vásqueza.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež František odvolal konzervatívneho amerického biskupa Josepha Stricklanda

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre