eReport.sk
Lengvarský všetkých prekvapil
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zdroj: tasr

Otvorili mimoriadnu schôdzu k zdravotníctvu. Do diskusie sa prihlásili iba traja rečníci!


Poslanci Národnej rady (NR) SR otvorili mimoriadnu schôdzu k situácii v zdravotníctve. Inicioval ju opozičný Smer-SD. Strana chce na rokovaní presadiť uznesenie, ktorým parlament zaviaže vládu konať a dohodnúť sa s lekármi na prijateľných podmienkach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. V Smere stojíme za Slovenskom
  2. Je toto možné?
  3. Jana Bittó Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita.
  4. OĽANO poškodilo zdravotníctvo
  5. Eduard Heger a Vladimír Lengvarský.
  6. Elitný expremiér o elitných chlapcoch
  7. KONIEC na ministerstve

Strana upozornila na hrozbu výpovedí zhruba 2000 lekárov a ohrozenie poskytovania riadnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Parlament podľa nej musí formou uznesenia zaviazať vládu, aby nielen rokovala s odborármi, ale aby na konci dňa aj podpísali memorandum, ktoré bude viesť k riešeniu situácie. Predložené uznesenie má spočívať aj v požiadavkách odborárov.

„Hlasy odborárov nie sú vypočuté“

Musíme v každom prípade zabrániť výpovediam lekárov, situáciu nemožno nechať na poslednú chvíľu, keď lekári po ukončení výpovednej lehoty odídu zo zdravotníckych zariadení. Vyhlásil to opozičný poslanec Vladimír Baláž (Smer-SD) v úvode mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k situácii v zdravotníctve. Apeloval na poslancov i vládu, aby hľadali spôsoby napravenia situácie v zdravotníctve a nehazardovali so životmi ľudí. Hovorí o vážnej kríze zdravotníctva.

„Hlasy odborárov nie sú vypočuté, dostali sme sa do situácie, keď nás čaká posledná možnosť vyrokovať niektoré z podmienok, ktoré Lekárske odborové združenie dalo pred vládu, pred parlament a pred politikov na Slovensku. Treba žiadať od každej strany v tejto situácii, aby otvorila srdia a mysle a našla spoločné riešenie,“ apeloval Baláž.

Dlhodobé problémy vyplávali na povrch

Situácia zároveň podľa neho dáva priestor, aby sa hľadalo viac peňazí pre zdravotníctvo. Apeluje na jeho riadne vybavenie. Poukázal aj na potrebu stabilizácie zdravotníctva. Upozornil tiež na odchod zdravotných sestier a hrozbu kolapsu viacerých programov v zdravotníctve. „Systém prestane fungovať z toho dôvodu, že je závislý na službách a príslužbách týchto ľudí,“ podotkol.

Baláž pripomenul dlhodobé problémy zdravotníctva na Slovensku, ktoré vyplávali na povrch vo veľkej miere počas pandémie nového koronavírusu. Poukázal aj na viaceré a dlhodobé požiadavky zdravotníkov, nielen personálne, ale aj materiálno-technické. Poslancom priblížil požiadavky odborárov, ktoré sú obsiahnuté aj v uznesení predloženom Smerom-SD.

Kedykoľvek môžu požiadať o slovo členovia vlády

Do diskusie k situácii v zdravotníctve sa na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR prihlásili traja rečníci. Jeden z nich je za poslanecký klub.

Rečníci prihlásení za klub môžu podľa rokovacieho poriadku hovoriť 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu rečniť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, pričom jedna môže trvať najviac dve minúty.

Kedykoľvek môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Otvorili mimoriadnu schôdzu k zdravotníctvu. Do diskusie sa prihlásili iba traja rečníci!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre