eReport.sk
Foto: shutterstock/Karol Skalnicky

Otestujte sa! Poznáte tieto svetoznáme mosty?

Mosty sú magické stavby. Spájajú dva brehy, dve strany ale aj ľudí. Niektoré sú iba funkčné, iné sú navyše aj krásne. Poznáte tieto svetoznáme mosty? Otestujte sa!

0%

Kde sa nachádza tento most?

Foot: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pont des Arts (Most umení) je most pre chodcov a cyklistov cez rieku Seinu v Paríži. Nazýva sa tiež Passerelle des Arts (Lávka umenia).

V ktorom meste by ste mohli vidieť tento most?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Vasco da Gama Bridge, Lisabon, Portugalsko. Je to najdlhší most v Európe, spolu s príjazdovými estakádami meria 17,2 km. Rozpätie 420 metrov ho zaraďuje na 70. miesto na svete.

Kde by ste našli tento?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Ponte di Rialto v talianských Benátkach. Najstarší zo štyroch mostov cez Canale Grande dokončili v roku 1591. Spolu s gondolami a Námestím sv. Marka to je hlavná turistická ikona Benátok.

Ktoré dve krajiny spája tento most?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Øresundsbroen alebo Öresundsbron alebo po slovensky Öresundský most/Most cez Öresund je zavesený most, ktorý spája dánske hlavné mesto Kodaň so švédskym Malmö ponad Sundský prieliv. Je najdlhším kombinovaným (železnica/cesta) mostom v Európe. Je súčasťou Európskej cesty 20. Patrí medzi najväčšie mosty na svete.

Kam by ste sa museli vybrať, aby ste videli tento most?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Harbour Bridge v Sydney. Oceľový oblúkový most a Opera vytvárajú dôverne známu panorámu najväčšieho a najstaršieho mesta v Austrálii. Most otvorili v roku 1932 a domáci ho dôverne prezývajú "vešiak."

V ktorom meste nájdete tento?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Tower Bridge v Londýne. Kombinovaný zdvíhací a visutý most nad Temžou je symbolom Londýna od roku 1894. Meno dostal podľa neďalekého hradu Tower, kde sa uchovávajú britské korunovačné klenoty. Tower Bridge je spolu s hradom najnavštevovanejšou pamiatkou v Anglicku.

V ktorom meste je tento most?

Foto: shutterstock/paolo paradiso
Správne! Nesprávne!

Je to Széchenyi Lánchíd v Budapešti. Najstarší most cez Dunaj v Budapešti funguje od roku 1849. Hoci v preklade názov znamená "reťazový", je to visutý most. Zdobia ho sochy levov, o ktorých sa hovorí, že keď prší, vtiahnu most do tunela pod Budínskym hradom. A údajne nemajú ani jazyk. Je to však legenda. Majú ho, ale z úrovne chodcov im jazyky nevidno.

V ktorom meste by ste hľadali tento most?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Karlov most v Prahe. Kamenný gotický most ponad Vltavu je spolu s Hradčanmi najviac navštevovanou pamiatkou Prahy. Zdobí ho 30 sôch a súsoší. Pôvodne sa mu hovorilo Kamenný alebo Pražský, názov Karlov most sa vžil až po roku 1870. Viackrát ho zničili povodne, v roku 2005 - 2010 bol zrekonštruovaný.

V ktorom talianskom meste môžete vidieť tento známy most?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Ponte Vecchio vo Florencii. Stredoveký kamenný most preslávili obchody, ktoré na ňom stoja. Pôvodne patrili mäsiarom, v dnešných časoch ich nahradili predavači suvenírov, klenotov a umeleckých predmetov. Spolu so sochou Dávida je najznámejšou turistickou atrakciou vo Florencii. Ako jediný most v meste prežil druhú svetovú vojnu.

A kde sa nachádza tento most?

Foto: shutterstock
Správne! Nesprávne!

Je to Brooklyn Bridge v New Yorku. Jeden z najstarších visutých mostov v USA spája Manhattan a Brooklyn. Neodmysliteľnú súčasť panorámy New Yorku dokončili v roku 1883 a s rozpätím 486 metrov bol dvadsať rokov najdlhším visutým mostom na svete.

Takto ste uspeli

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti