eReport.sk
Orbánov veľavravný odkaz
Viktor Orbán na snímke z videa, na ktorom vyhlásil v Maďarsku stav vojnovej hrozby. Foto: fb/orbanviktor

Orbánov Fidesz k výročiu Trianonu: Hranice má iba štát, nie národ!

V uplynulých 13 rokoch Maďarsko potvrdilo susedným krajinám, že ak sa spoja sily príslušníkov tam žijúcej maďarskej menšiny, tak to je dobré nielen pre Maďarov, ale aj pre jeho susedov. Uviedla to maďarská vládna strana Fidesz na Facebooku k nedeľňajšiemu Dňu národnej spolupatričnosti. Maďari si ním pripomínajú podpísanie Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920.

Orbánov Fidesz k výročiu Trianonu

„Hranice má iba štát (Maďarsko), nie však národ (maďarský). Tak je to uvedené v zákone,“ poznamenal Fidesz podľa servera magyarnemzet.hu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čaputová šokuje
  2. Čo sa to tam deje?
  3. Putin môže byť okamžite zatknutý
  4. Čína tvrdo varovala USA

Predseda maďarskej vlády a Fideszu Viktor Orbán v priloženom videozázname pripomenul, že mnoho ľudí chcelo Maďarsko pochovať, niektorých motivovala túžba po zisku a iní „odjakživa nenávideli Maďarov“.

„Hranice má iba štát, nie národ“

„Sme tvrdohlavý národ, nikdy sme neboli ochotní zúčastniť sa na vlastnom pohrebe,“ povedal okrem iného Orbán. Zdôraznil, že Maďari zostávajú, pretože sú tu doma. „Áno, my sme tí, ktorí zmenia osud Maďarska,“ uzavrel premiér.

Trianonská mierová zmluva

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Británia, Francúzsko, Spojené štáty a Taliansko) a Maďarska. Ako dôsledok Trianonskej zmluvy zostalo v Maďarsku sedem miliónov z 20,8 milióna obyvateľov predošlého Uhorska. Na dovedna 72 percentách územia bývalého Uhorska vznikli nové spojenecké štáty a novovzniknuté Maďarsko stratilo prístup k moru.

Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbánov Fidesz k výročiu Trianonu: Hranice má iba štát, nie národ!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php