eReport.sk
Orbán Viktor
Orbán Viktor zdroj: fb

Orbán: Vojna na Ukrajine je dvojnásobne zlá pre západný Balkán


Vojna na Ukrajine je dvojnásobne zlá pre krajiny západného Balkánu uchádzajúce sa o vstup do Európskej únie, pretože odvádza zdroje EÚ z rozširovania. Vyhlásil to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v piatok Banja Luke po schôdzke s prezidentom Republiky srbskej (srbskej časti Bosny a Hercegoviny) Miloradom Dodikom. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Maďarský premiér na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznil, že s Dodikom zdieľajú spoločný záujem na čo najskoršom ukončení vojny a dokončení začatého integračného procesu.
,,EÚ sa nedávno rozhodla vyčleniť ďalších 50 miliárd eur na podporu Ukrajiny, ale o koľko ďalej by sa mohla dostať napríklad Bosna a Hercegovina, ak by časť tejto obrovskej sumy smerovala na západný Balkán,“ podotkol Orbán.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke nový komisár pre deti Jozef Mikloško.
  2. Červený nos Clowndoctors

Treba mať na pamäti dlhodobé záujmy

Dodik vyjadril súhlas s maďarským ministerským predsedom a dodal, že treba mať na pamäti dlhodobé záujmy. Súhlasil s tým, že Balkán sa môže rozvíjať rýchlejšie, ak by sa financie nemíňali na vojnu. Zdôraznil, že koniec vojny je ešte v nedohľadne a je tiež potrebné zabrániť podnecovaniu k jej pokračovaniu. Bosnianskosrbský vodca vyjadril domnienku, že signály pred voľbami do Európskej únie a Ameriky naznačujú, že konflikt na Ukrajine sa ešte zintenzívni.
Dodik potvrdil, že nemieni prerušiť vzťahy s ruským vedením a nesúhlasí ani s tým, aby Bosna a Hercegovina prispela k sankčným opatreniam voči Moskve.

Nesúhlasí s rozhodnutiami

Orbán v piatok prevezme od Dodika vysoké štátne vyznamenanie, aké vlani dostal aj ruský prezident Vladimir Putin. Dodik dominuje bosnianskosrbskej politike od roku 2006 a patrí aj medzi spojencov Kremľa či srbského prezidenta Aleksandara Vučiča. Nesúhlasí s rozhodnutiami bosnianskych centrálnych inštitúcií a neuznáva ani autoritu ústavného súdu Bosny a Hercegoviny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán: Vojna na Ukrajine je dvojnásobne zlá pre západný Balkán

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: