eReport.sk
Rusko bude naďalej pomáhať
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: tasr/ap

Opozícia je opäť vo švungu: Prekáža jej stretnutie ministra Blanára so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom

Tak toto sa nemalo stať! Kričí opozícia, ktorej nadovšetko prekáža stretnutie nášho ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Pre našich mierotvorcov je to doslova hrdelný trestný čin, za ktorý by mal byť náš minister ukrižovaný. Čo na tom, že chceme robiť mierovú politiku a byť tí, ktorí hovoria o mieri na Ukrajine, podľa našej opozície sa totiž s „teroristami nevyjednáva“.

Zrada našej zahraničnopolitickej orientácie?

Stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer-SSD) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom považuje opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) za zvrat dlhodobého zahraničnopolitického smerovania Slovenska a krok proti politike EÚ. Stretnutie kritizujú aj KDH a líder hnutia Slovensko Igor Matovič. „Minister Blanár sa stretol s hlavným diplomatom štátu, ktorý označuje Slovenskú republiku za svojho nepriateľa, ktorý napadol susedný štát a ktorého predstavitelia naznačujú, že Ukrajinou by sa ich ťaženie nemuselo skončiť,“ uviedol v stanovisku poslanec parlamentu Tomáš Valášek (PS). Myslí si, že pre predstaviteľov Smeru-SSD zrejme ide o predvolebnú hru na voličov obdivujúcich Rusko.

Stretnutie Juraja Blanára s človekom, ktorý je okrem iného na sankčných zoznamoch, je len dôkazom toho, že Ficova vláda nás ťahá na Východ.

Juraj Krúpa, poslanec Národnej rady SR za SaS

„Potvrdili tým, že súčasná vláda už Slovensko nevidí na Západe, ale vidí sa skôr v autoritatívnom smerovaní a v nadbiehaní diktátorským režimom,“ zdôraznil Valášek. PS dúfa, no neočakáva, že Blanár stretnutie využil na diskusiu o mieri s jedinou stranou, ktorá ho môže priniesť kedykoľvek. Hnutie tvrdí, že stačí, ak Rusko stiahne svojich vojakov. Poslanec Ivan Štefunko (PS) dodal, že stretnutie je zradou našej zahraničnopolitickej orientácie. Podpredseda KDH Marián Čaučík sa pýta, či Blanár Lavrovovi povedal to, čo hovorí doma – že Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú krajinu v medzinárodne uznaných hraniciach.

Ktože to hovorí o hanbe pre Slovensko?

 Čaučíka tiež zaujíma, či Blanár ruskému ministrovi povedal, že vidí perspektívu Ukrajiny v EÚ a že Slovensko podporuje mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k čím skoršiemu začatiu mierových rokovaní. Čaučík dodal, že ruská strana mala potvrdiť pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom na medziparlamentnej úrovni, v kultúrnej, humanitárnej a vojenskej pamiatkovej oblasti. „Som presvedčený, že slovenská strana by na obnovenie takýchto vzťahov mala pristúpiť až po tom, ako ruská strana stiahne svoje vojská z okupovaných území Ukrajiny,“ uviedol v stanovisku. Matovič tvrdí, že stretnutie je v súlade s „nemorálkou“ Blanára. Myslí si, že ruská propaganda premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) pomáhala počas uplynulých troch rokov a v predvolebnej kampani.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tibor Gašpar
  2. Tri roky mali Slovákov za rukojemníkov
  3. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák

Matovič preto označil toto stretnutie za poďakovanie a povinnú jazdu. Fico nám podľa neho robí v Európe hanbu. SaS považuje stretnutie za nepriateľské gesto voči našim spojencom. „Stretnutie Juraja Blanára s človekom, ktorý je okrem iného na sankčných zoznamoch, je len dôkazom toho, že Ficova vláda nás ťahá na Východ,“ uviedol poslanec NR SR Juraj Krúpa (SaS). Slovensko sa podľa SaS po krokoch vlády Roberta Fica ocitá v čoraz väčšej medzinárodnej izolácii. „Namiesto toho, aby si Juraj Blanár ako minister zahraničných vecí po smrti Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca na Slovensku, ako sme navrhovali v uznesení NR SR, podáva si ruku s najbližším človekom Vladimíra Putina,“ doplnil Krúpa.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opozícia je opäť vo švungu: Prekáža jej stretnutie ministra Blanára so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre