eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Odtajnená zmluva o Sputniku: Rusi nezodpovedajú za možné ujmy ani účinnosť!

Sága o odtajnení zmluvy o Sputniku V sa dočkala konca! Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského vo štvrtok večer po viacdňovom naťahovaní nakoniec zverejnilo kontrakt o nákupe ruských vakcín. Jeho detaily však ihneď vyvolali niekoľko otáznikov. Čo nám odtajnená zmluva s výrobcom očkovacej látky Sputnik teda prezradila?

Slovensko zaplatí za milión balení očkovacieho séra ruskej strane 19, 9 milióna amerických dolárov. Balenie obsahuje milión kusov prvej aj druhej dávky, ktoré sú od seba odlišné. Celkovo tak podľa materiálu dostaneme od Rusov postupne do konca júna 2 milióny vakcín. Súčasťou dodávky je aj 200-tisíc kusov očkovacej látky, ktorú už na Slovensku máme od začiatku marca.

Zaplatiť musíme, aj keď nedovezieme

V zmluve je klauzula o tom, že ak si aj neobjednáme všetky ďalšie dávky, ktoré ešte u nás nemáme, musíme za ne zaplatiť. „V prípade, že si kupujúci neobjedná viazané množstvo, je kupujúci povinný zaplatiť 100% z celkovej nesplnenej viazanej sumy,” stojí v odtajnenom dokumente.

Slovenská strana sa v zmluve zaviazala, že po každej z dodávok za ňu zaplatí najneskôr do týždňa. „Kupujúci zaplatí dohodnutú cenu za dodané množstvo Produktov do siedmich kalendárnych dní od okamihu dodania,” uvádza kontrakt. To sa v prípade prvej dodávky nestalo.

Za vedľajšie účinky nezodpovedajú

Ruská strana tiež nepreberá zodpovednosť za ujmy, ktoré by prípadne vakcína mohla spôsobiť. „Žiadni z predajcov ani zainteresovaných osôb nebudú mať zodpovednosť za túto zmluvu ani za žiadne škody spôsobené kupujúcim alebo akejkoľvek osobe vôbec (zahrňujúc pacientov a ich príbuzných),” píše sa v zmluve.

Nielen za vedľajšie účinky, ale ani účinnosť lieku nie je zo strany dodávateľa garantovaná. „Aby bolo jasné, v žiadnom prípade predajca nie je zodpovedný za efektivitu produktu.

Ostatní výrobcovia zmluvy neodtajnili

Na rozdiel od kontraktu s výrobcom Sputnikom si zmluvy s ostatnými výrobcami vakcíny, ktoré u nás používame, pozrieť v plnom znení nemôžeme. Na oficiálnych stránkach Európskej únie sú síce zverejnené materiály s ďalšími firmami, ale nie celé. Napríklad v prípade firmy Pfizer je začiernená takmer polovica kontraktu. Na rozdiel od Sputnika však v tomto prípade nie je zmluvnou stranou Slovensko, ale Európska komisia.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport