eReport.sk
Joe Biden, foto: tasr/ap

Koronavírus ako biologická zbraň? Bidenove tajné služby nezdieľajú jednotný názor!

Americké tajné služby síce podľa oficiálnej správy dosiahli „širokú dohodu“ o tom, že nový koronavírus nebol vyvinutý ako biologická zbraň, komunita spravodajských zložiek Spojených štátov však na pôvod covidu jednotný názor zatiaľ nemá. Sú však presvedčení, že vedúci predstavitelia Číny o tomto víruse nevedeli skôr, než sa začala celosvetová pandémia. Vyplýva to z odtajnenej správy zverejnenej v piatok, ktorej vypracovanie nariadil prezident USA Joe Biden a citovali z nej agentúry AFP a AP.

Štyri organizácie z prostredia amerických tajných služieb sa postavili za teóriu o prenose vírusu na človeka po kontakte so zvieraťom, jedna organizácia ako pravdepodobnú príčinu rozšírenia vírusu označila únik z laboratória a analytici z troch agentúr nedokázali dospieť k nijakému konkrétnemu záveru.

Vedcom chýbajú klinické vzorky, Biden kritizuje Čínu

Šéf Bieleho domu Biden v piatok kritizoval Peking za zadržiavanie „rozhodujúcich informácií“ čo sa týka zistenia pôvodu vírusu, ktorému podľahlo dosiaľ takmer 4,5 milióna ľudí na svete. Vedcom a spravodajskej komunite totiž chýbajú klinické vzorky a epidemiologické dáta týkajúce sa prvotných prípadov ochorenia COVID-19, pripomína AFP.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Skúmanie koronavírusu Covid-19 v laboratóriu

„V Čínskej ľudovej republike existujú rozhodujúce informácie o pôvode tejto pandémie, a napriek tomu vládni predstavitelia v Číne od začiatku pracujú na tom, aby medzinárodným vyšetrovateľom a členom celosvetovej komunity (oblasti) verejného zdravia bránili v prístupe k nim,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

V nátlaku na Peking na Peking chcú USA pokračovať

Dodal, že Peking naďalej odmieta výzvy na transparentnosť a nie je ochotný poskytnúť potrebné informácie napriek tomu, že počet obetí covidu stále stúpa. Zdôraznil ale, že Spojené štáty budú spolu so spojencami pokračovať v nátlaku na Peking, aby umožnil prístup k informáciám a spolupracoval so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koronavírus ako biologická zbraň? Bidenove tajné služby nezdieľajú jednotný názor!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti