eReport.sk
Nemocnica v Banskej Bytrici
Nemocnica v Banskej Bytrici. Ilustračné foto: tasr

Odbory i asociácia nemocníc: Trestať manažment za nedostatok zdravotníkov je absurdné


Vyvodzovanie trestnoprávnej zodpovednosti voči vedeniu nemocníc za nedostatok zdravotníkov by bolo absurdné. Upozornil na to Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS). Vyzval vládu, aby návrh zavedenia nového trestného činu ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti stiahla a neposunula ho na ďalšie rokovanie. K rovnakému kroku vyzvala vládu aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

„V praxi sme svedkami situácií, že zariadenie neprijme do pracovného pomeru zdravotníckych pracovníkov, pretože ich nemá ako zaplatiť. V tomto kontexte považujeme za absurdnú ambíciu štátu chcieť vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť voči štatutárom nemocníc za nedostatok zdravotníkov,“ vyhlásil SOZ ZaSS.

Mohlo by vás zauujímať:

  1. Eduard Heger
  2. Karas ponúkol alternatívy za nový trestný čin pre nedostatok zdravotníkov
  3. Naozaj sme právny štát?
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Nesystémový návrh

SOZ ZaSS označil návrh za zlý a nesystémový. Poukázal pritom, že nedostatok personálu má viaceré príčiny a treba najskôr riešiť príčinu a potom dôsledky. „Žiadame vládu, aby najskôr riešila stabilizáciu pracovníkov v zdravotníctve, dostatok finančných prostriedkov a samozrejme vzdelávanie a pracovné podmienky, aby zdravotníci chceli v našich zariadeniach pracovať a zostať,“ doplnil.

K rovnakému kroku vyzvala vládu aj Asociácia nemocníc Slovenska. Kabinet podľa nej návrhom iba prenáša zodpovednosť za dlhodobú krízu v zdravotníctve na riaditeľov nemocníc. TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík.

Prenášanie zodpovednosti

„Riešiť tento zásadný problém spôsobom, že budeme hroziť riaditeľom nemocníc pobytom za mrežami, je nielen nehorázne, ale spôsobí ďalší odlev ľudí zo zdravotníctva. Najmä v situácii, keď je to práve manažment zdravotníckych zariadení, ktorý dlhé roky bojuje o zabezpečenie ich prevádzky, aby mohli pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť napriek krízovému stavu v slovenskom zdravotníctve,“ uviedla ANS.

Poukázala na to, že alarmujúci nedostatok zdravotníkov je na Slovensku problémom už desiatky rokov. „Návrh žiadnym spôsobom nerieši situáciu s nedostatkom zdravotníckeho personálu na Slovensku a vláda touto novelou len prenáša zodpovednosť za dlhodobú krízu v zdravotníctve na riaditeľov nemocníc cez trestnú zodpovednosť,“ skonštatovala asociácia.

Zatvárať ich vraj nebudú

Rezort spravodlivosti navrhuje zaviesť nový trestný čin ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti v novele Trestného zákona. Má spočívať v úmyselnom porušení povinnosti zabezpečiť dostatok zdravotníkov. Návrh vychádza z memoranda o zlepšení zdravotníctva medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Dočasne poverený premiér Eduard Heger požiadal dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa, aby sa k návrhu novely tento týždeň stretol so zástupcami LOZ. Realita podľa neho ukázala, že zámer nie je vhodným riešením. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský pre TASR uviedol, že stretnutie zatiaľ nie je naplánované.

Zámer okrem Hegera skritizovali aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, Karas, niektorí politici, viaceré nemocnice, právnici či Slovenská lekárska komora. Visolajský tvrdí, že zmena by priniesla zvýšenie bezpečnosti pacientov. Nepovedie to podľa neho k zatváraniu nevinných riaditeľov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odbory i asociácia nemocníc: Trestať manažment za nedostatok zdravotníkov je absurdné

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: