eReport.sk
Zľava ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden počas stretnutia v Ženeve 16. júla 2021.
Zľava Vladimir Putin a Joe Biden v Ženeve. Foto: tasr/aap

OBRAZOM Ženeva počas summitu Biden – Putin. Na čom sa lídri dohodli?

Americký prezident Joe Biden a šéf Kremľa Vladimir Putin sa na stredajšom summite v Ženeve dohodli, že veľvyslanci ich krajín sa vrátia na svoje pôsobiská a budú pokračovať v plnení svojich diplomatických povinností. Ruský prezident to uviedol na tlačovej konferencii po skončení vrcholnej schôdzky, píše denník The Guardian.

Veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov boli pred niekoľkými mesiacmi pre napäté vzťahy Washingtonu a Moskvy povolaní späť do svojich domovských krajín. Termín návratu veľvyslancov zatiaľ podľa Putina nebol určený. Dodal však, že ide len o „technickú otázku“.

Putin odmietol nevraživosť počas rozhovorov

Na otázku redaktora televízie CNN, či boli rozhovory s Bidenom poznačené nevraživosťou, Putin odpovedal, že to tak nebolo a označil ich za „celkom konštruktívne“. Obe strany podľa neho preukázali „ochotu porozumieť jeden druhému“.

Putin tiež informoval, že sa s Bidenom dohodli na začatí rokovaní o kybernetickej bezpečnosti. Biely dom ešte pred začiatkom rokovaní naznačil, že Biden na stretnutí s Putinom otvorí i otázku nedávnych kybernetických útokov voči americkým spoločnostiam.

Američania chcú vidieť, ako Putin summit zhodnotí

Ruský prezident potvrdil, že s Bidenom diskutovali o jadrových zbraniach, a konštatoval, že Rusko a USA nesú osobitnú zodpovednosť za zabezpečenie globálnej strategickej stability. Tlačovú konferenciu Putina pozorne sleduje Biden a jeho tím, píše CNN. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa chce americká strana vidieť, akým spôsobom Putin summit zhodnotí, preto sa rozhodla, že Biden predstúpi pred novinárov až po Putinovi.

FOTOGRAFIE ZO ŽENEVY POČAS SUMMITU BIDEN – PUTIN

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OBRAZOM Ženeva počas summitu Biden – Putin. Na čom sa lídri dohodli?

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti