eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

Obaja slobodní: Súd oslobodil aj druhého z Rómov v kauze policajnej razie v osade

KOŠICE – Košický okresný súd vo štvrtok oslobodil spod obžaloby Róberta Rybára, ktorý bol spolu s ďalšími Rómami obžalovaný z krivého obvinenia a krivej výpovede proti policajtom zasahujúcim pri razii v roku 2013 v osade v Moldave nad Bodvou. Rozsudok je právoplatný. Ide o druhé takéto rozhodnutie po tom, ako okresný prokurátor v marci ustúpil od obžaloby u piatich zo šiestich obvinených.

Ide o druhé takéto rozhodnutie po tom, ako okresný prokurátor v marci ustúpil od obžaloby u piatich zo šiestich obvinených. Prokurátor tak urobil po oboznámení sa so stanoviskom Generálnej prokuratúry SR a opätovnom prehodnotení skutkového stavu veci. Stalo sa tak po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu zo septembra 2020, ktorý vyhovel sťažnosti dvoch obžalovaných a priznal im odškodnenie. O sťažnosti ďalších ESĽP stále rozhoduje.

Prvého z obžalovaných, Leonarda Horvátha, oslobodil Okresný súd Košice I 3. mája. Pojednávania v prípade ďalších troch budú v júni, pričom sa očakáva rovnaký verdikt. Obžalovanou zostáva Irena M., keďže pri ne,j prokurátor od obžaloby neustúpil.

Osobný útok?

V záverečnej reči okresný prokurátor Matej Čintala vo štvrtok uviedol, že postupoval vždy podľa vlastného vedomia a svedomia a za dodržiavania zákona. „Ak som na obvineného podal po skončení prípravného konania obžalobu, nebolo to z mojej strany účelové ani osobné, ani to nebolo na ničí príkaz či v spojení s nejakou vládnou mocou tak, ako sa to uvádza v rôznych médiách, ale bolo to z toho titulu, že som na podklade vykonaného dokazovania považoval postavenie v tom čase obvineného pred súd za dôvodné,“ povedal. Konštatoval ďalej, že po iniciovaní konania na ESĽP sám žiadal o odročenie hlavného pojednávania do rozhodnutia európskeho súdu, keďže bolo podľa neho právne významné. „Moje písomné stanovisko zo dňa 3. marca 2021 a dnešné ústne stanovisko ustúpenia od obžaloby bolo moje slobodné rozhodnutie a na podklade môjho vlastného právneho názoru,“ uviedol.

Spod obžaloby oslobodený Rybár verdikt súdu privítal. „Konečne to skončilo. Vôbec nebola pravda, že som krivo vypovedal. Ja viem, čo sa stalo a od začiatku som vypovedal tak, ako sa to stalo,“ povedal novinárom. Uviedol, že z razie a bitky má stále stresy a zle spáva.

Ustúpil

Podľa právneho zástupcu obžalovaných Romana Kvasnicu orgány činné v trestnom konaní v prípade jeho klientov od počiatku vedeli, že porušujú ich základné ľudské práva a slobody. „Ak v tejto trestnej kauze niekto po troch – štyroch rokoch povie, že ustupuje od obžaloby, tak pánovi Rybárovi a ďalším tie roky späť nikto nevráti. Žili v neistote pod hrozbou prípadného ďalšieho trestného konania, nevedeli, čo s nimi bude,“ povedal. Porušenia zákona v prípade obžalovanej Ireny M. podľa neho naďalej pokračujú. Poukázal pritom na slová prokurátora o vplyve rozhodnutia ESĽP na ustúpenie od obžaloby v ostatných prípadoch. „Je zaujímavé, že pri obžalovanej M. takéto rozmýšľanie zatiaľ neexistuje,“ namietol advokát.

Pri kontroverznej policajnej akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovali desiatky policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra SR, ktorá zásah neskôr preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport